Külföldre utazol? Így óvhatod meg az egészséged

Egy fantasztikusnak ígérkező külföldi nyaralás előtt legkevésbé arra gondolunk, hogy milyen bajok érhetnek bennünket. Pedig a felkészülésnek alaposnak kell lenni, mert számos bosszúságtól megkímélhetjük magunkat. Íme, egy lista a javasolt teendőkről.

Utasbiztosítás

Az utazásra vonatkozó utasbiztosítás megkötése, biztonságot nyújthat arra az esetre, ha orvosi kezelésre lenne szükség útközben. Ráadásul megóvhat minket a költséges egészségügyi számláktól egy külföldi nyaraláson. Nyomtassuk ki az utasbiztosítási kötvény egy példányát, hogy legyen mindig nálunk az utunk során.

Európai Egészségbiztosítási Kártya (European Health Insurance Card, EHIC) A Magyarországon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek, az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamában, valamint Svájcban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetnek igénybe bizonyos – orvosilag szükséges – egészségügyi szolgáltatásokat, amennyiben rendelkeznek EHIC kártyával. A kártya térítésmentesen igényelhető az OEP-nél.

Fontos tudni, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya, nem helyettesíti az utasbiztosítást, mert:

  • minden országban eltérő fedezetet jelent az adott ország társadalombiztosítási szabályai szerint, ezért bizonytalan, hogy a célországban mely szolgáltatásokért milyen térítési díjak terhelik az utast,
  • magán-ellátásra általában nem nyújt fedezetet, és sok népszerű üdülőhelyen kizárólag privát orvosi rendelők vannak (pl. sí-területeken orvosok egy része, Görögországban, Bulgáriában tengerparti üdülőhelyek)
  • a beteg hazaszállítására nem nyújt szolgáltatást (pl. mentős, mentőrepülőgéppel történő szállítást, vagy a betegség miatt későbbre tolódott repülőút költségeit nem fedezi)
  • nem tartalmaz: poggyászbiztosítást, balesetbiztosítást, jogvédelem- és felelősségbiztosítást, gépjármű-asszisztenciát, hozzátartozókra vonatkozó szolgáltatásokat.
begipszelt férfi a tengerparton
Olykor veszélyekkel is járhat a külföldi nyaralás. Fotó: Getty Images

Oltások

Attól függően, hogy hová utazunk, további védelemre lehet szükség a helyileg előforduló fertőzésekkel szemben. Néhány afrikai, dél-amerikai és ázsiai ország megköveteli a bizonyos betegségek, például a sárgaláz elleni védőoltást. Amint lefoglaltuk az utat bizonyos országba, keressük meg az adott terület egészségügyi útmutatásait, illetve az ÁNTSZ honlapján követhetjük a javasolt teendőket.

Nagyon fontos előre megtervezni az oltásokkal kapcsolatos elintéznivalókat, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre a szükséges védőoltások megszerzésére, még az utazás előtt.

Utazás gyógyszerekkel

Ha rendszeresen szedünk gyógyszereket, ellenőrizzük, hogy vannak-e követelmények ezzel kapcsolatban, a célországban. Egyes gyógyszerek akár más országokban az ellenőrzött drogok közé sorolhatók. Jóval az utazás előtt érdemes beszélni a gyógyszert felíró háziorvossal, hogy melyik országba és mennyi ideig látogatunk. Ha gyógyszereket viszünk, maradjanak az eredeti csomagolásukban, címkével ellátva, és ha lehetséges, legyen nálunk a recept másolata is. Ha a háziorvos készít egy összefoglalót a folyamatosan szedett gyógyszerekről, az is támpontként szolgálhat, ha az utazás során váratlan esemény történik. Csomagoljunk továbbá be olyan alapvető dolgokat, mint az alkoholos kézfertőtlenítő vagy törlőkendők, elsősegélynyújtó kellékek. Gyógyszert a kézipoggyászban, az eredeti csomagolásban és a recept másolatával együtt kell tartani.

Napvédelem

Külföldi utazások során fontos tényező a nap UV sugarai elleni védelem. Ügyeljünk arra, hogy elegendő fényvédő legyen nálunk megfelelő UVA és UVB védelemmel.

Higiénia

Hasznos, ha utazás előtt megismerkedünk a célország helyi szokásaival, hogy ne érjen váratlan meglepetésként egy-egy elkerülhetetlen helyzet.

Megihatom-e a csapvizet?

A fejlett országok csapvize általában biztonságosan iható. De a legbiztonságosabb, ha palackozott vizet választ. Ne válasszunk jeget az italokba utazás közben, hiszen az bármilyen vízből készülhetett. Az olyan forró italok azonban, mint a tea vagy a kávé, amelyeket forralt vízzel főztek, biztonságosan fogyaszthatók.

Egyéb általános óvintézkedések:

  • Utazás előtt jegyezzük fel a legközelebbi gyógyszertár és kórház adatait.
  • Jó minőségű rovarriasztó mindig legyen nálunk, ha olyan területen tartózkodunk.
  • Ne simogassuk a helyi vadon élő állatokat, se a kóbor kutyákat, vagy macskákat.
  • Legyen nálunk egy elsősegély-készlet, amelyben hasmenés elleni szerek is találhatók.
  • Kerüljük a nyers húst, a tenger gyümölcseit és a nem pasztőrözött tejtermékeket.
  • Válasszunk hámozható gyümölcsöt a várhatóan dús kínálatból, ha olyan helyen tartózkodunk, és evés előtt magunk szedjük le a külső héjat vagy csonthéjat.
  • A kézmosás természetesen az egyik legjobb módszer a kórokozók terjedésének megakadályozására. Gyakran mossunk kezet, és kerüljük a beteggel való érintkezést.

Hasznos információk:

Jegyezzük fel fontos elérhetőségeinket egyéb utazási papírokkal együtt, beleértve a családtagokat is – vészhelyzet esetére. A magyar nagykövetség címe, telefonszáma papíron is legyen rögzítve, de támaszkodjunk kizárólag a digitális eszközeinkre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.