A magyarok buszoznak a legtöbbet

Európában a magyar lakosság utazik a legtöbbet buszon, összességében azonban így is az autós közlekedés uralja az egész kontinenst - derült ki az Eurostat legújabb jelentéséből.

Melyek a legbalesetveszélyesebb főutak Magyarországon? Részletek itt.

Az Európai Unió statisztikai szervezete által közzétett 2017-es számokból látszik, hogy az EU polgárai átlagosan belföldi utazásaik 83,3 százalékát személygépjárművel teszik meg, azaz a környezetvédelmi szempontból valamelyest előnyösebb tömegközlekedés egyelőre nem tudja felvenni a versenyt a kényelmesebb opciót jelentő autós közlekedéssel. A helyi és távolsági buszokkal, valamint trolikkal megtett kilométerek aránya csupán 8,8 százalék, míg a kötöttpályás járműveké 7,9 százalék.

A buszozás egyelőre meg sem közelíti a személyautók népszerűségét
A buszozás egyelőre meg sem közelíti a személyautók népszerűségét. Fotó: iStock

A legtöbbet a litvánok autóznak (az összes megtett kilométer 91,1 százalékát), megelőzve a portugálokat (88,5 százalék) és a szlovénokat (86,5 százalék). A vasúti közlekedés Ausztriában (11,9 százalék), Hollandiában (11,4 százalék) és Franciaországban (10,8 százalék) a legnépszerűbb.

Buszozás tekintetben ugyebár Magyarország áll az élen 21,1 százalékos aránnyal, ami több mint a duplája az uniós átlagnak. A szintén dobogós ciprusiak megtett kilométereik 19, a máltaiak 17,5 százalékát teljesítik buszon ülve. Itthon a vonatok és villamosok kihasználtsága is átlagon felüli (8,9 százalék), így az autós forgalom az összes utazás 70 százalékát viszi csupán el.

Miért leszünk rosszul a buszon? Korábbi felmérések szerint a felnőttek több mint negyede tapasztalt valamilyen mértékű rosszullétet buszozás közben, míg a gyerekek között még több lehet az érintett. A rosszullét ilyen esetekben a belső fülben lévő helyzetértékelő rendszer zavarából ered. Ennek oka, hogy a szemünkkel érzékelt vizuális ingerek nincsenek összhangban a mozgásban hirtelen bekövetkező változásokkal. Végeredményben jelentkezhet enyhe émelygés, de akár nagyon rossz közérzet és súlyos hányás is felléphet. A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra