Segít a herpesz a HIV ellen?

A Cell Host and Microbe legfrissebb számában megjelent tudományos közlemény szerint a válasz akár igen is lehet. Kiderült, hogy a herpesz kezelésére alkalmazott gyógyszer, az aciklovir gátolja a HIV szaporodását, de csak akkor, ha a szövet herpeszvírusos.

A felfedezés új HIV-ellenes kezelési stratégia kifejlesztését teheti lehetővé olyan betegek számára, akik többféle vírussal is megfertőződtek. A HIV-fertőzött betegek általában nem mentesek más kórokozóktól sem, így például a humán herpesz vírusok (HHV), ezeken belül is a herpesz szimplex vírus kettes típusa (HSV-2) gyakran jelentkezik együtt a HIV-vel, és a HIV következtében gyakrabban aktiválódik a herpesz-vírus. Az aciklovirt már évek óta sikeresen használják a humán herpeszvírus-fertőzés kezelésére. A HHV hatására ugyanis az aciklovir szerkezete átalakul, foszforilálódik, ami aktiválja a gyógyszert. Ennek az átalakulásnak köszönhető, hogy az aciklovir szinte kizárólag a herpesz ellen hat, és más vírusok - beleértve a HIV-et is - ellen viszonylag hatástalan, magyarázta a közlemény szerzője, Dr. Leonid Margolis a Nemzeti Egészségügyi Intézet kutatója. Ennek ellenére mégis egyes HIV- és HSV-2-fertőzött betegeknél az aciklovir hatására csökken a HIV szintje.

Dr. Margolisék emberi szövettenyészetek segítségével kezdték el vizsgálni a jelenséget. Dr. Andrea Lisco és Christophe Vanpouille, a laboratóriumi kísérletek kivitelezői azt állapították meg, hogy steril sejtvonalakban ugyan nem, ám nem herpesz szimplex-2, hanem más herpesz vírussal fertőzött szövetek esetében az aciklovir gátolja a HIV-et. A neves AIDS kutató Dr. Raymond Schinazival (Emory Egyetem) és Dr. Matthias Gotteval (McGill Egyetem) együttműködve jöttek rá, hogy a HHV-fertőzött sejtekben képződő foszforilált aciklovir közvetlenül gátolja a HIV-1 reverz transzkriptáz-t, vagyis megakadályozza a vírus osztódását.

Az eredmények alapján a kutatók remélik, hogy az aciklovir eredményes lehet olyan HIV-fertőzöttek kezelésében, akik az alacsony patogenitású (nem erősen kórokozó) és mindenütt megtalálható HHV-6-ot, vagy HHV-7-et is hordozzák. Dr. Margolisék azt is szeretnék elérni, hogy az aciklovir szerkezetén alapuló új HIV elleni gyógyszerek fejlesztése megkezdődhessen.

Forrás: Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra