Rossz hatással vagyunk az állatokra

Óvatlanabbá válnak azok az állatok, amelyek kapcsolatba kerülnek az emberekkel - egy friss kutatás eredménye szerint emiatt kevésbé tartanak a ragadozóktól.

Régóta ismert, hogy az emberi tevékenység komoly károkat okozott a természetben és az állatvilágban. Egy új tanulmány ráadásul azt sugallja, hogy akaratlanul is veszélybe sodorhatjuk a környezetünkben élő állatokat, még akkor is, ha segíteni próbálunk rajtuk. Az IflScience oldalán megjelent cikk szerint a vadállatok kevésbé képesek kiszimatolni, így elkerülni a ragadozó állatokat, miután kapcsolatba kerültek emberekkel.

Beoltják-e a vadon élő állatokat a járványok ellen? A járványok kitörésében fontos szerepet játszanak azok az állatok, amelyekben kifejlődnek, mutálódnak vagy az emberek közelébe jutnak a veszélyes kórokozók. Nyilvánvalóan felmerül a gondolat, hogy a vadon élő állatoknak adott vakcinák már az előtt megakadályozhatják a járvány kialakulását, hogy az állati kórokozóknak esélyük volna az emberekre átterjedni. De lehetséges ez? Kattintson a részletekért!

Évezredes ösztönöket altatunk el

A kutatók 173 korábbi vizsgálatot elemeztek ki, ezáltal 102 különböző állatfaj ragadozókkal szembeni védekezését vizsgálták meg. Háziasított, fogságban nevelt, illetve városi környezethez szokott állatok védekezési technikáit elemezték ki, amelyek több ezer évnyi evolúcióval fejlődtek ki bennük. A kutatási eredmények szerint azonban ezeket az évezredes ösztönöket elaltatja az emberrel való kapcsolat, amely minden esetben ront az állatok ragadozókkal szembeni éberségén. Már egyetlen generáción belül is jelentős változás figyelhető meg az állatok viselkedésében és stresszhelyzetre adott reakcióiban.

Bizalmat ébresztünk az állatokban, és ez veszélyes lehet. Fotó: Getty Images
Bizalmat ébresztünk az állatokban, és ez veszélyes lehet. Fotó: Getty Images

Talán nem meglepő, hogy a háziasított fajok - kutyák , macskák - esetében épül le a leggyorsabban a ragadozóktól való félelem. Az urbanizált állatoknál ez körülbelül háromszor annyi időt vesz igénybe, de az ember közelsége számukra is nyújt egy sokszor falsnak bizonyuló biztonságérzetet. Mivel az embert veszélytelennek látják, az állatok a többi ragadozó elől sem menekülnek olyan intenzitással, így a madarak például könnyebben egy vadászó macska áldozatává válhatnak.

Hasonlóan változtak meg azok a fogságban élő állatok is, amelyek korábban a vadonban semmilyen más állat segítségét nem igényelhették, ezért erős védekező ösztönöket kellett kifejleszteniük. Fogságban, az ember védelme alatt ezek az állatok szintén gyorsan feloldódnak, a természetbe visszaengedve azonban ez végzetes lehet számukra - hangsúlyozták a kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra