Így lehet belehalni a sok munkába

Sokat elmond a japán munkakultúráról, hogy külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra. A karoshi nevű jelenség a nyolcvanas évek óta létezik az országban, közvetlen oka pedig általában szívroham és agyvérzés, illetve öngyilkosság.

A napokban került a nyilvánosság elé a 31 éves nő esete, aki még 2013-ban hunyt el krónikus keringési elégtelenség következtében. Miwa Sado, a japán közszolgálati tévé egykori újságírója egyetlen hónap alatt 159 órával dolgozta túl magát, a hétvégéket gyakorlatilag soha nem vette ki, és majdnem mindennap éjfélig túlórázott.

Külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra
Külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra

A nő esete nem egyedi, éppen ezért is várja a japán társadalom, hogy végre kezdjenek valamit az illetékesek a túlságosan hosszú munkaidő problémájával, és változtassanak az országban berögzült munkakultúrán. Japánban ugyanis sok munkaadó úgy gondolja, hogy alkalmazottaik annál elkötelezettebbek a munkahelyük iránt, minél többet túlóráznak.

A szakemberek úgy vélik, hogy a stressz ugyanolyan fontos tényező lehet, mint a dohányzás és a magas vérnyomás, és az érintett betegeknek segíteni kell a stresszoldásban. Az érzelmi stresszről régóta köztudott, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ám kevésbé volt ismert, hogy milyen úton megy végbe. Az állandó stressz következményeiről részletesen itt olvashat!

Egyébként tavaly is bejárta már egy hasonló eset a médiát. A 24 éves Matsuri Takahashi 2015 áprilisában öngyilkos lett a túl sok munka okozta stressz miatt. A nőnek a halála előtti hónapban több mint 100 túlórája volt, hetekkel az öngyilkossága előtt pedig közösségi oldalán megosztotta ismerőseivel, hogy meg akar halni, valamint hogy testileg és lelkileg is romokban hever.

A halálhoz vezető munkamánia jelensége a nyolcvanas évek óta létezik Japánban. Először a kékgalléros munkások körében volt jellemző, de az évek során egyre többször fordult elő mérnökök, vezető beosztású menedzserek körében is. 2016-ban több mint kétezer olyan haláleset történt a szigetországban, amelyért a túldolgozás volt felelős. A japán kormány azonban, úgy tűnik, végre igyekszik tenni valamit a jelenség visszaszorítása érdekében: megvizsgálják, hogy segíthet-e a dolgozók mentális és fizikai állapotán, ha havi 100 túlórában - vagy egy hat hónapos időszakra számítva havi átlagos 80 órában - maximalizálják a munkát. Sokak szerint azonban még ez is túl sok.

Forrás: theguardian.com

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +4 °C

Az ország nagy részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, ám főként az Alpokalján és az Északi-középhegység tágabb térségében egész nap borult marad az ég. Kora délelőtt északkeleten előfordulhat eső, majd átmeneti szünet után délután a Dunántúlon és a középső tájakon ismét többfelé eshet, legkevésbé délkeleten és a Tiszántúlon lehet ekkor csapadék. A délies szél időnként megélénkül, főként az Észak-Dunántúlon erős széllökésekre is számítani lehet.A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között alakul, de az Északi-középhegység tágabb térségében, valamint a nyugati határ közelében ennél hidegebb maradhat az idő. Szerdán melegfronti hatással számolhatunk.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!