Napégés: ezeket ajánlja a bőrgyógyász

Ha elfelejtjük bekrémezni magunkat kerti munka, sportolás vagy strandolás közben, akár 15-30 perc alatt is leéghetünk, amelynek fájó és pirosló következménye miatt még napokig szenvedhetünk. Ilyen esetben jól jönnek a következő házi módszerek, amelyek meggyorsíthatják bőrünk regenerálódását.

Egyre gyakrabban figyelmeztetnek minket a szakemberek arra, hogy az extrém erős UV-sugárzás miatt fokozottan óvnunk kell bőrünket. Ha azonban ennek ellenére óvatlanok voltunk és napvédelem nélkül tartózkodtunk hozamosabb ideig a szabadban, mostanra biztosan szó szerint a bőrünkön érezzük ennek hatását. Leégés esetén fontos, hogy minél előbb megkezdjük a megfelelő ápolást, ezzel ugyanis nemcsak csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket, hanem mérsékelhetjük a bőr mélyebb rétegeiben elinduló káros folyamatokat is. Egy bőrgyógyász tanácsai következnek.

Tegyük hidegre a bőrünket!

A lepirult bőrnek jól esik a hűsítés, ráadásul ez a regenerálódásban is segít. A "hidegterápiát" többféle módszerrel kipróbálhatjuk. A legkézenfekvőbb a hideg vizes zuhany, amelynél két fontos szabályt tartsunk be. Használjunk hozzá mélyen hidratáló, száraz bőrre való tusfürdőt, utána pedig ne dörzsöljük magunkat a törölközővel, csak gyengéden tapogassuk végig a leégett területeket, különben további irritációt okozunk.

Az is remek trükk, ha egy aloe vera tartalmú testápolót vagy spray-t behűtünk és utána visszük fel a bőrünkre. Az aloe növény hatóanyagai remek gyulladáscsökkentők, a hűsítő hatással kombinálva pedig még kellemesebb érzés lesz a meggyötört bőrnek. Súlyosabb esetben a bekrémezett bőrre kerülhet jeges borogatás egy benedvesített, mélyhűtőbe tett kendőből is.

Magas UV-sugárzás esetén 10-20 perc alatt is könnyen leéghet a bőr. Fotó: Getty Images
Magas UV-sugárzás esetén védelem nélkül már 10-20 perc alatt leéghet a bőr. Fotó: Getty Images

Fürödjünk tejben-zabban

Tejjel teleengedni a kádat mégiscsak olyan luxus, amit Kleopátrán kívül kevesen engedhetnek meg maguknak. De hasonló hatást érhetünk el azzal, ha egy leselejtezett pólónkat tejbe áztatjuk, kicsavarjuk, majd ezt terítjük a leégett testrészeinkre. A tej gazdag A- és D-vitaminban, amelyek segítenek a károsodott bőrsejtek helyreállításában, a tejsav pedig gyengéd hámlasztóként hozzájárul ahhoz, hogy minél előbb megszabaduljunk az elhalt hámsejtektől.

Ha van időnk némi kényeztetésre, akkor pedig öntsük 1-2 liter tejet a fürdővizünkhöz, majd keverjünk hozzá néhány csésze zabpelyhet. A zab ugyanis nemcsak reggelinek kiváló, de az érzékeny bőr ápolásában is aranyérmes.

Vízből sosem elég

Az UV-sugárzás erősen szárítja a bőrt, ráadásul az American Academy of Dermatology (vagyis az amerikai bőrgyógyászok akadémiája) megállapítása szerint a napégés olyan folyamatot indít el, amely a testünkben lévő vizet a bőr felszíne felé vonzza. Ezért különösen fontos, hogy belsőleg is hidratáljunk, vagyis a szokásosnál több szénsavmentes ásványvizet, teát igyunk a napozást követő időszakban.

El a kezekkel!

Végezetül lássuk, mi az, amitől inkább tartózkodnunk kéne, ha nem akarjuk fokozni a bajt. A bőrgyógyász azt tanácsolja, hogy a szokásos bőrápolási rutinunkat csökkentsük a minimumra. Ne használjunk arcradírt, arcmaszkot (maximum hidratáló fátyolmaszkot), hámlasztót és pattanáskezelő termékeket. A napégés miatti érzékeny bőrfelületen ugyanis a szokásosnál erősebb reakciót válthatnak ki ezek a szerek.

Ezeket semmiképpen se csináljuk, ha leégtünk - kattintson!

A sminkelés során se essünk túlzásokba. Ugyan jó ötletnek tűnhet alapozóval álcázni az égő piros orrot és homlokot, de a nehéz formulák alatt a bőr kevésbé tud lélegezni - márpedig a regenerálódáshoz szüksége van oxigénre. A sminktermékeket pedig lehetőleg ujjunkkal vigyük fel, az ecsetek szőre ugyanis irritálhatja a leégett bőrt.

És ami abszolút tiltólistás: bármennyire is zavaró a hámlás, ne kezdjük el körmünkkel piszkálgatni, lehúzni az elhalt hámréteget. Hagyjuk, hogy a bőrünk saját tempójában megszabaduljon ettől, különben világos vagy éppen sötétebb foltok és apróbb sebek maradhatnak a hámló foltok helyén.

Forrás: Cosmopolitan

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
Ecet helyett így tüntesd el a vízkövet: pár perc alatt szinte magától leválik a vízforralóról
vizelés
Így kell helyesen pisilni – kövesd a szakértő útmutatását!
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

Egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, kisüt a nap, de délután ismét gyakran zavarhatják gomolyfelhők a napsütést. Tovább csökken a csapadékhajlam, a nap első felében legkésőbb a Dunántúlon is megszűnik a gyenge eső, zápor. Az északias szél az ország nagy részén megélénkül, sőt helyenként erős, főként Vas és Zala nyugati részein viharos lökések is lehetnek.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 15 fok között valószínű.Késő estére 3 és 9 fok közé hűl a levegő. Markáns frontátvonulás nem várható.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Boldogság vagy stressz: melyik hormon irányít? – Kvíz A hormonok apró kémiai hírvivők, amelyek szinte minden testi és lelki folyamatunkat szabályozzák. De vajon melyik fajtájuk miért felel?
kvíz
Hány kalória van egy szelet pizzában? – Kalóriakvíz feketeöves diétázóknak A tudatos táplálkozás alapja, hogy tisztában legyünk azzal, mit és mennyit eszünk. A kalóriaszegény ételek megválasztása segíthet, ha a fogyás a cél.