Migrén: ezekkel a gyógyszerekkel csillapítsuk

A migrén nagyon erős, rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás, melynek kezeléséhez általában elengedhetetlen a gyógyszer.

A gyógyszeres kezelés lehet megelőző jellegű, ilyenkor folyamatosan szedni kell a szereket, illetve vannak kifejezetten rohamkezelésre ajánlott hatóanyagok is.

1. Nem szteroid gyulladáscsökkentők

Ezek csak enyhe migrénes roham kezelésére hatásosak, erősebb roham esetén már nem sokat érnek. Ide tartozik az acetil-szalicilsav (közismertebb nevén az aszpirin), az ibuprofen és a paracetamol . Előbbi kettő esetén viszont vigyázni kell, hiszen ha túl sokáig szedjük, gyomorpanaszokat okozhatnak, a paracetamol hosszú távú szedése pedig májkárosodáshoz vezethet.

Mindent a migrénről Minden fontosat megtudhat a migrénről, okairól, tüneteiről, kezeléséről a Betegségek A-Z ezzel foglalkozó szócikkéből .

2. Triptánok

Ezek a gyógyszerek spray és injekció formájában is elérhetőek, mellékhatásként okozhatnak izomgyengeséget, szédülést, álmosságot és hányingert. Nemcsak a fájdalmat, hanem a migrénnel járó szédülést és émelygést is enyhítik.

3. Ergotamin

Leginkább a triptánok megjelenése előtt használták migrén csillapítására. Mivel kevésbé hatékonyak, mint a modernebb szerek, ma már ritkán használják.

4. Kábító hatású fájdalomcsillapítók

Általában akkor fordulnak opioidokhoz a migrénesek, ha valami miatt nem szedhetnek triptánokat vagy ergotamint. Meglehetősen erős mellékhatásaik és a hozzászokás veszélye miatt nem annyira ajánlottak ezek a szerek.

A migrén kezeléséhez elengedhetetlen a gyógyszer

A migrén kezeléséhez elengedhetetlen a gyógyszer

5. Vérnyomáscsökkentők

Megelőzésre használják őket, így állandó jelleggel kell szedni. Például ilyen a verapamil és a lisinopril, mellékhatásként szédülés és aluszékonyság léphet fel.

6. Antidepresszánsok

Szintén megelőző jelleggel kell szedni állandó gyógyszerként, leginkább triciklikus antidepresszánsokat használnak migrénes rohamok esetén.

7. Kombinált készítmények

Az első pontban említett nem szteroid gyulladáscsökkentőket kombinált készítmények formájában is lehet kapni, amelyek kifejezetten a migrént csillapítják. Ilyen például az a gyógyszer, amely paracetamolt, aszpirint és koffeint tartalmaz. A sumatriptan és a naproxen kombinációja is hatásosan szünteti meg a migrént.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra