Miért fájhat a fej, ha nem érez fájdalmat az agy?

Sok minden okozhat fejfájást, és szinte valamennyien éreztük már, hogy ez mennyire kellemetlen tud lenni. A fejfájás azonban nem az agyban jelentkező fájdalom következménye, ez a szervünk ugyanis nem érez fájdalmat. De akkor mégis miért tud annyira hasogatni a fejünk? Itt a tudomány válasza.

Az emberi agy rendkívül összetett, egyvalami azonban hiányzik belőle: a fájdalomreceptorok. Ezt már bizonyították idegsebészeti eljárások során is, ahol az agyszövet ingerlése éber állapotban lévő betegeknél nem okozott fájdalmatállítja az IFL Science.

agy, emberi agy, idegrendszer, idegek
Az emberi agy nem képes érezni a fájdalmat. Fotó: Getty Images

Ezért nem fáj az éber agyműtét sem

Az éber agyműtétek gyakoribbak, mint gondolnánk. Lehetővé teszik ugyanis az orvosok számára, hogy a beavatkozások során szorosan figyelemmel kísérjék a beteg képességeit, például megkérhetik, hogy beszéljen vagy játsszon egy hangszeren. Így tudják ugyanis biztosítani, hogy ne okozzanak szükségtelen károkat az egészséges szövetekben. Ezt pedig szerencsére anélkül is megtehetik, hogy a beteg fájdalmat érezne.

A fájdalom érzéséért felelős, a test többi részében megtalálható nociceptorok feladata, hogy a központi idegrendszert figyelmeztessék a káros ingerekre. Számos típusuk létezik, amelyek az extrém hőmérséklettől kezdve a különleges kémiai jeleken át a nyomásváltozásig, vagy a test belső sérüléséig bármit érzékelhetnek. Ezeknek a receptoroknak köszönhetjük tehát a fájdalmat, amely sok esetben az életben maradásunk feltétele. Jó példa erre az a fájdalom, amelyet a forró tűzhelyhez érve érzel. Ilyenkor a nociceptorok közvetítik a „túl forró” üzenetet az agyba, amely a kar izmainak továbbítja a jelet, hogy kapd el a kezed a veszély közeléből. Magának az agynak nincsenek nociceptorai, tehát semmi sem figyelmezteti arra, hogy a sebész kesztyűs keze bökdösi.

De akkor mégis miért hasogat?

Fejfájást sok minden okozhat. Az egyik leggyakoribb a dehidratáció okozta fájdalom, amelyet akkor érzel, ha másnapos vagy, nem iszol elég vizet, vagy melegben az izzadással sok folyadékot veszítesz. A dehidratált fejfájás pontos okát illetően azonban a szakemberek között sincs teljes egyetértés. Lehetséges, hogy mivel ilyenkor az agyban sincs elég folyadék, így miközben a szervezet megpróbálja helyreállítani belső egyensúlyát, nyomást gyakorolhat az agyhártyára, az agy és a koponya közötti hártyarétegekre. Magával az aggyal ellentétben az agyhártyának ugyanis vannak fájdalomreceptorai, ezért jelentkezhet a fejfájás. Egyébként ez az oka annak is, hogy az agyhártyagyulladás egyik fő tünete gyakran a súlyos fejfájás.

Okozhat fejfájást a feszültség is. A fájdalom ebben az esetben az arc és a nyak izmaiból ered, és masszázzsal, vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal enyhíthető.

"Agyfagyás" is okozhat fájdalmat

Sokan agyfagyásként emlegetik, amikor valami extrém hideg, például fagylalt evése után jelentkezik a fejfájás. Szerencsére ennek semmi köze ahhoz, hogy ténylegesen lecsökkenne az agy hőmérséklete, csupán a torok hátsó részén lévő erek szűkülnek össze hirtelen, majd lassanként újra kitágulnak, amint a hőmérséklet visszatér a normális szintre. Az erek mozgása fájdalomreakciót válthat ki a környező idegekben, ez azonban magától rendeződik.

A migrénes fejfájás okait egyelőre nem ismerik pontosan. A migrén során a fájdalom általában nagyon intenzív és csak az egyik oldalra korlátozódik. Gyakran más kellemetlen tünetekkel is jár, például hányingerrel és fényérzékenységgel, és akár több órán keresztül is eltarthat.

A klaszteres fejfájás szerencsére ritka, de kínzó, hirtelen fellépő fájdalmat okoz a fej egyik oldalán. A fájdalom gyakran a szem körül lokalizálódik, és olyan tünetek is jelentkezhetnek, mint a pupilla beszűkülése, vagy a lógó, duzzadt szemhéj. A rohamok általában 15 perc és három óra között tartanak, és naponta többször is jelentkezhetnek. Egyelőre ennek oka is ismeretlen, ráadásul a klasszikus fájdalomcsillapító gyógyszerekkel sem lehet elmulasztani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra