Kiderült, mikor tilos a fogmosás

Savas kémhatású ételek és italok fogyasztása után legalább egy órát várni kell a szájápolással. Meg kell várni, hogy visszaszilárduljon a fogzománc, és csak utána szabad fogat mosni.

Van, amikor tilos fogat mosni?

"A nyugati étrend nem fogzománc-barát, mert az ételeknek, és különösen az italoknak a pH-értéke nagyon savas. A fogzománc érzékeny ezekre a pH-változásokra, és a fogzománc külső rétege felpuhulhat, ami pedig mechanikai hatásokra károsodik - például a fogmosásra is" Vági Zsolt dietetikus dietetikus az InfoRádiónak.

A fogzománc érzékeny ezekre a pH-változásokra, fogmosás fogmosási szokások saverózió rágógumi fogzománc üdítőitalok
A fogzománc érzékeny ezekre a pH-változásokra

A szakértő szerint ráadásul a nyugati étrendben az egyszerű szénhidrátok plakkokat képeznek a fogakon, a szájüregben lévő baktériumok pedig ezeket a plakkokat elkezdik megemészteni. Ennek hatására úgynevezett plakksav termelődik, ami a pH-t szintén savas irányba tolja el. Ez pedig a fogzománcnak egyáltalán nem kedvez.

A szénsavas üdítőitalok a legkárosabbak

A dietetikus szerint a legkárosabbak a szénsavas üdítőitalok, és e tekintetben lényegtelen, hogy light vagy cukros üdítőitalról beszélünk. Az energiaitalok, sportitalok szintén savas kémhatásúak , és a különböző szörpök, cukorkák, nyalókák is károsak.

A saverózió és az annak következtében fellépő fogkopás komoly fogászati problémát jelent. Összefoglaltuk, mit kell tudni erről a problémáról! Részletek!

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek alapvetően tartalmaznak savakat, például esetsavat, almasavat, citromsavat, de ide tartozik az aszkorbinsav és egyéb szerves gyümölcssavak is, amelyek a fogzománcot puhítják. Ezért közvetlenül azután, hogy ilyen élelmiszereket, italokat fogyasztottunk, nem szabad fogat mosni, hanem minél előbb vissza kell állítani a száj pH-értékét az optimális tartományba. A legegyszerűbb módja a cukormentes rágógumi fogyasztása étkezés után. Fél-egy óra alatt teljesen visszaszilárdul a fogzománc.

A szakember elmondta, hogy a rágógumi rágásakor nem éri a fogakat olyan kemény, mechanikai hatás, mint fogmosásnál, és a termelődő nyál is segíti lemosni a plakkokat, ami lehetővé teszi a fogzománcra való lerakódásuk megakadályozását.

Forrás: InfoRádió.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra