Ez történik, amikor dühösek leszünk

Amikor valamin "felhúzzuk" magunkat, megemelkedik a pulzusszám, a vérnyomás és a tesztoszteronszint, csökken a kortizol (az egyik stresszhormon) szintje és aktiválódik a bal agyfélteke - derült ki a spanyolországi Valencia Egyetem kutatóinak legújabb vizsgálatából.

"Az érzelmek mélyreható változásokat hoznak létre az autonóm idegrendszerben, amely a szív- és érrendszer és a hormonális rendszer működését is szabályozza" - magyarázta Neus Herrero, a tanulmány vezető szerzője. "Emellett az agyi aktivitás is megváltozik, különösen a homlok- és a halántéklebeny területén."

A kutatók 30 férfinál váltottak ki dühöt oly módon, hogy mindennapi, dühöt kiváltó szituációkra utaltak egyes szám első személyben. A vizsgálat előtt, majd közvetlenül a düh kiváltása után megmérték a pulzusszámot, a vérnyomást és a tesztoszteron-, valamint a kortizolszintet, továbbá felmérték az aszimmetrikus agyi aktivitást is. A Hormones and Behavior folyóiratban megjelent cikk szerint a düh a lelkiállapotra is jelentős negatív hatással van, emellett megemelkedik a pulzusszám, a vérnyomás és a tesztoszteron szintje, azonban csökken a kortizoltermelés.

Aszimmetrikus agyi aktivitás

A kutatók az aszimmetrikus agyi aktivitást két elmélettel is magyarázzák. Az egyik szerint a bal homloklebeny a pozitív, a jobb inkább a negatív érzések megélésében játszik szerepet. A második modell alapján a bal oldali homloklebeny a közelséggel kapcsolatos érzésekkel áll összefüggésben, míg a jobb oldali az visszahúzódást kiváltóakkal. A pozitív érzések, például a boldogság általában motiválnak a közelségre, míg a negatívak, például a félelem vagy a szomorúság visszahúzódást váltanak ki.

Azonban nem minden érzés illeszkedik a fenti elméletekbe. "A düh különleges érzés, mert bár negatív érzéseket vált ki, mégis közelségre motivál" - folytatta Herrero. "Általában amikor dühösek leszünk, közeledni akarunk ahhoz, ami felmérgesített, hogy megoldjuk a problémát."

Minden érzés egyedi

Ez az első olyan tanulmány, amely a düh és a különböző pszichobiológiai paraméterek (szív- és érrendszeri, hormonális válasz és a többi) összefüggését vizsgálja. Az eredmények alátámasztják a korábbi kutatások és Darwin kijelentését is, mely szerint az érzések, vagyis ebben az esetben a düh egyedi és specifikus (pszichobiológiai) mintákat mutatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Szakadozottá válik a felhőzet, de általában sok marad a felhő, emellett hosszabb-rövidebb napos időszakok is lehetnek. Egyre kevesebb helyen várható eső, zápor. Helyenként, elsősorban a déli tájakon lehetnek zivatarok. Többfelé lesz élénk, néhol erős az északi, északkeleti szél. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra