Mi van az úszómedencében?

A hőségben különösen vonzónak tűnhet egy medence hűsítő vize. A legtöbben vidáman csobbanunk, és bele sem gondolunk abba, hogy mi minden úszkálhat velünk együtt. Miért is aggódnánk, hiszen a klór fertőtlenít - vagy mégsem?

"A klór valóban fertőtlenít egy bizonyos mértékig, de amint belelépünk a medence vizébe, az többé nem steril, és a bőrünkről a vízbe kerülő kórokozók, baktériumok hátráltatják a klórt a munkája elvégzésében" - mondja Thomas Lachocki, a National Swimming Pool Foundation nevű szakmai alapítvány elnöke.

Bizonyos vegyületek pedig, például azok, melyek a vizeletben találhatóak meg, reakcióba léphetnek a klórral. Amennyiben a klór reakcióba lép más vegyületekkel, kevésbé tud a kórokozók ellen harcolni. Tehát hiába klórozzák a vizet, tulajdonképpen a testünkről lekerülő anyagok használják azt fel.

Kutatások szerint mindenki, aki belelép a medencébe, átlagosan 0.14 gramm székletet, 3 deci izzadtságot, 2,5 deci vizeletet és több milliárdnyi kórokozót visz magával. Ezek az anyagok belemosódnak a vízbe, és akár betegségeket is okozhatnak.

Veszélyek a strandon: vírusok, szemölcsök, gombák

A különböző kórokozók, mint a norovírus, az E. coli vagy a legionella ugyan nem élik túl a klórral való találkozást, de addig, míg a klór kifejti a hatását, már minimális víz lenyelése is problémákat okozhat. Más kórokozók, például a cryptosporidium nevű parazita akár tíz napig is képesek életben maradni a klóros vízben is, vagyis ha ez egyszer a vízbe kerül, nagyon könnyen megfertőzhet másokat.

A gyerekekre különösen figyeljünk a medencében!

A gyerekekre különösen figyeljünk a medencében!

Hazánkban az ÁNTSZ rendszeresen ellenőrzi a strandok, fürdők vízminőségét, és amennyiben szükséges, a megfelelő lépések megtételére szólítja fel az illetékeseket.

Azonban az egészséges fürdőzésért mi magunk is sokat tehetünk. Betegen semmiképpen ne menjünk a medencébe, fürdőzés előtt alaposan zuhanyozzunk le , és használjuk a lábmosót is. Igyekezzünk elkerülni, hogy víz menjen a szánkba vagy lenyeljük azt.

Azt valószínűleg nem kell külön elmondani, hogy a medencébe vizelni nemcsak nem illendő, de nagyon egészségtelen is - erre tanítsuk meg a gyerekeket is! Különösen a fiatalabb gyerekeket gyakran kísérjük el vécére, hogy még véletlenül se történjen baleset. Az egészen kicsikre adjunk speciális úszópelenkát, melyet rendszeresen cseréljünk, lehetőleg minél távolabb a medencéktől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Reggel még több helyen eshet, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, ezzel együtt északon délután egyre inkább kisüt a nap. Ezzel szemben a déli, délnyugati országrészben a felhőzet átmeneti felszakadozását követően erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, és ott délután is valószínűek záporok, zivatarok. Többfelé lesz élénk, helyenként erős az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra