Így derül ki a halálos gombafertőzés

Egy kísérleti fázisban lévő, kereskedelmi forgalomban még nem kapható teszt mindössze néhány óra alatt segíthet a Candida-fertőzés kimutatásában a jelenleg használt több napos módszerrel szemben – derült ki egy tanulmányból.

A Candida leginkább az általa előidézett hüvelygombáról ismert, ám a véráramba kerülve egyéb szerveket és szöveteket is megtámadhat. A Candida-vérfertőzés - más néven candidemia - nagyon ritka az egészséges emberek körében, de a negyedik leggyakoribb probléma az Amerikai Egyesült Államok kórházaiban ápolt betegeknél a Betegség-megelőzési és Járványügyi Hivatal (CDC) adatai szerint. A kórokozó általában szennyezett katéterek útján terjed, és főleg az intenzív osztályon fekvő, vagy legyengült immunrendszerű pácienseket sújtja.

A candidemia tünetei nem tipikusak - például a láz és a hidegrázás -, ezért az orvosok vérteszttel mutatják ki meglétét. Ez azt jelenti, hogy a vérmintát speciális folyadékba teszik, amely a gombák táplálásával észlelhető méretűvé növeli a kórokozókat. A Candida azonban "lassan nő", így több napig tart a folyamat.

Addigra viszont túl késő lehet: a Candida vérfertőzés az esetek kétötödében halállal végződik, amelynek egyik fő oka a kései diagnózis - írta az új teszt kifejlesztője, Thomas Lowery a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban. A forradalmi vizsgálati módszer az öt leggyakoribb Candida faj jelenlétét képes kimutatni 3 órán belül.

A kutatók egészséges emberek vérmintáit dúsították Candida gombával, majd elemezték a régi és az új teszt segítségével. A kétféle eredmény az esetek 98 százalékában megegyezett. Christine Ginocchio, a North Shore-Long Island orvosi központ munkatársa, aki nem vett részt a kutatásban, úgy nyilatkozott, hogy ez az adat "nagyon, nagyon jó". Ginocchio hozzátette: különösen ígéretes, hogy a technológia a jövőben talán más kórokozók gyors kimutatására is használható lesz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol-, illetve gomolyfelhők mellett, de délután főként a Duna vonalától keletre eső tájakon erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé elszórt jelleggel zápor, zivatar is várható, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk lökések kísérhetik. Zivatarok környezetében szélerősödés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntőrészt 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Ma fokozatosan megszűnik a fronthatás, a kellemetlen tünetek elmúlnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra