A Candida bármikor felütheti a fejét

Sokunknál jelentkezhetnek olyan, egymástól függetlennek tűnő panaszok, melyeknek okát és hatékony kezelését gyakran homály fedi. A kellemetlenségek csak fokozódnak, a közérzetünk romlik, és a környezetünk nem érti a problémánkat.

Ha a sors egy candidiasis gyógyításában jártas szakemberhez vezérel minket, szerencsénk lehet. Hosszú idő után eljuthatunk a felismeréshez, és megszabadulhatunk a kínzó tünetektől.

A rohanó életmód következménye

A Candida albicans egy élesztőgomba fajta, mely mindannyiunk bőrén, nyálkahártyáján és bélcsatornájában megtalálható. Ha a szervezetünk harmóniában, egyensúlyban van, és nem érik leterhelő, külső behatások, ez a gomba nem képes elszaporodni. De hányan is vagyunk, akik elmondhatjuk magunkról ezt a kiegyensúlyozott, stresszmentes, egészséges életvitelt? A rizikó tehát, hogy Candida által megbetegedjünk, sajnos a legtöbbünkben jelen van.

Hajlamosító tényezők

  • A rendszeres, nem indokolt antibiotikus kezelések megzavarják a normál bélflóra működését, melyek emésztési nehézségekhez, bélbetegségekhez, candidiasishoz vezethetnek.
  • A szteroidok és a kemoterápia gyengíti az ellenálló képességünket, ezért ilyen kezelések után fokozott hangsúlyt kell kapnia az immunerősítésnek és bélregenerációnak.
  • Az antibakteriális (baktériumölő) tisztálkodási szerek (pl. bizonyos szappanok, tusfürdők) rontják bőrünk természetes védekező képességét, ezért gombás elváltozások üthetik fel a fejüket a körömágy, fejbőr, hajlatok vagy a nemi szervek tájékán.
  • A helytelen táplálkozás is egy komoly rizikótényező. Jellemző a fehérje és zsiradék túlsúlyával párosuló rostban szegény étrend, az üres, értéktelen (vitaminokban, ásványi anyagokban szegény), finomított, félkész és késztermékek fogyasztása, és az egyszerű szénhidrátok nagy aránya a táplálkozásunkban (csokoládék, cukorkák, péksütemények, fagylaltok stb), melyek mind kiváló táptalajt adnak a gombák elszaporodásához.
  • Mint sok betegségnél, a candidiasis kialakulásánál is a stressznek fokozott szerepe lehet a bélrendszeri és központi immunitás gyengítésében.
  • Ez a gombás fertőzés nemi úton könnyen terjed, ezért a felelőtlen, szabados szexuális élet is segíti a kialakulását.
  • Vannak hajlamosító betegségek is, melyekre együttesen az ellenálló képesség gyengesége jellemző, pl.: AIDS, sclerosis multiplex, daganat, cukorbetegség.

Gyanús tünetek

Miután végigjártuk a lehetséges vizsgálatokat és terápiákat, de nem jutottunk eredményre, a reakciók és panaszok segítségével beazonosíthatjuk a betegséget. Ha az alábbiakat tapasztaljuk magunkon, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz!

  • Megnövekedik az édességek, bizonyos szeszes italok (sör, bor, pezsgő) és a kóla iránti sóvárgásunk. A dohányfüsttel szemben hirtelen egy erős averzió alakul ki.
  • Dohos, penészes, nyirkos, levegőtlen helyen rosszullét alakul ki.
  • Emésztési panaszok: puffadás, székrekedés vagy hasmenés, végbélviszketés, táplálék allergiák.
  • Húgyúti és nemi szervek panaszai: alhasi görcsök, visszatérő vagy állandó hólyaghurut, fehér folyás, külső és belső nemi szervek gyulladása (pl. petefészek gyulladás).
  • Száj és arcüregi panaszok: fehér lepedékes nyelv, szem-, orr- és hallójárat viszketés, orrmelléküreg gyulladás, kettős látás, szikralátás (fénylő, villózó pontokat látunk).
  • Bőrpanaszok: lokális bőrgombásodás, körömgombásodás, allergiás bőr- és nyálkahártya tünetek.
  • Szisztémás (szervezet bármelyik pontját érintő) súlyos panaszok: szív- és érrendszeri megbetegedések, izom és ízületi betegségek, légutak betegségei (pl. asztma), egyéb bakteriális fertőzések kialakulása.
  • Pszichés panaszok: lelki labilitás, depresszió, kedvetlenség, fáradékonyság, emlékezetzavar, migrén.

A terápia négy fontos eleme:

1. A gombát tápláló élelmiszerek szigorú kiiktatása étrendünkből, főként cukor, fehérliszt, finomított élelmiszerek.

2. A bélflóra helyreállítása.

3. Immunrendszerünk felerősítése.

4. Célzott gombapusztítás (főleg természetes módon: gyógynövényekkel, gyógykivonatokkal, fűszerekkel).

A kezelés pontos felállításához keressünk fel hozzáértő szakembert, pl. természetgyógyász orvost és dietetikust!

+2 anticandidás téli recept

Szerecsendiós édesburgonyaleves

Elkészítési idő: 40 perc

Hozzávalók 4 személyre:

50 dkg édesburgonya, kockákra vágva

1 evőkanál kókuszzsír

víz vagy zöldségalaplé

1 dl tejszín

reszelt szerecsendió

Az édesburgonyát 1 evőkanál kókuszzsíron kicsit megpirítjuk, majd annyi vízzel felöntjük, amennyi ellepi, megsózzuk, és puhára főzzük. Botmixszerrel pépesítjük, majd a tejszínnel dúsítjuk, végül szerecsendióval fűszerezzük.

Pulykamell libamájjal és zöldfűszeres csicsókapürével sütve

Elkészítési idő: 35 perc

Hozzávalók 4 személyre:

25 dkg csicsóka, megtisztítva és kockákra vágva

25 dkg burgonya , megtisztítva és kockákra vágva

8 szelet (kb. 60 dkg) pulykamell, enyhén kiverve

30 dkg libamáj, 8 kis szeletre vágva

őrölt fekete bors

1-2 evőkanál szűz olívaolaj

5 dkg vaj vagy ghí (tisztított vaj)

3-4 szál friss kakukkfű és rozmaring, levelei finomra aprítva

5 dkg napon szárított paradicsom, kis darabokra vágva

A csicsókát és a burgonyát bő, sós vízben puhára főzzük. Közben a pulykamellet és a libamájat sózzuk, borsozzuk. A sütőt 200 °C-ra előmelegítjük (légkeveréses sütőben 180 °C). Egy tepsit olajjal vékonyan kikenünk, a hússzeleteket egymás mellé belefektetjük, majd 6 percig elősütjük. Addig a csicsókát és a burgonyát leszűrjük úgy, hogy egy kevés főzővíz maradjon rajtuk, majd a vajat, a zöldfűszereket és a szárított paradicsomot hozzáadjuk, és kézi mixerrel simára pürésítjük. (Vigyázzunk, nehogy túl lágy legyen!) A csicsókás burgonyapürét nyomózsákba töltjük. A sütőből a tepsit kivesszük, és a hússzeleteken a libamájat egyformán szétosztjuk, majd a pürét nyomózsákból a tetejére nyomjuk. Ha nincs habzsákunk, a pürét kanállal vastagon ráhalmozzuk, és felborzoljuk. A sütőbe visszarakjuk, és 10 perc alatt világosbarnára sütjük. Forrón tálaljuk, kívánság szerint salátát kínálunk mellé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra