Mélytengeri baktériummal kezelnének daganatot

Egy mélytengeri baktériumból kifejlesztett, fényérzékeny készítmény hozhat áttörést az ideáig nehezen kezelhető prosztatarák gyógyításában.

Az egészséges szövetek károsítása nélkül ölte meg a rákos sejteket egy alacsony kockázatú prosztatarák kezelésére kifejlesztett, kísérleti szakaszban lévő módszer - írja az MTI. A különleges terápia részeként az orvosok a lézeres kezelés kiegészítéseként mélytengeri baktériumból származó, fényérzékeny gyógyszert fecskendeztek a páciens vérkeringésébe.

A prosztata (dülmirigy) karcinómája a férfiak leggyakoribb tumoros betegsége. Idejében, azaz még a tünetek megmutatkozása előtt felfedezve jól gyógyítható, ezért nagy jelentősége van a szűrővizsgálatoknak. A betegségről az alábbi cikkünkben tudhat meg többet!

A véredényeket célzó fotodinamikus terápiát (VTP) az izraeli Weizmann Tudományos Intézet a magántulajdonban lévő STEBA Biotech céggel közösen fejlesztette ki. A kezelésben használt WST11 nevű fényérzékeny anyag az óceán fenekén talált baktériumokból származik. Ahhoz, hogy ezek a baktériumok az élőhelyükig lejutó nagyon kevés napfénnyel is életben maradjanak, kifejlesztették azt a képességet, hogy a fényt hihetetlen hatékonysággal alakítják energiává. A Weizmann Intézet szakértői ezt a sajátosságot aknázták ki a WST11 kifejlesztéséhez, amely olyan szabadgyököket szabadít fel, amelyek lézerfényre aktivizálódva megölik a környező sejteket.

Kisebb a mellékhatások kialakulásának veszélye

"Ezek az eredmények fantasztikus hírt jelentenek a korai stádiumban észlelt prosztatarákban szenvedő férfiak számára, mert olyan kezelést kínálnak, amely a prosztata károsítása vagy eltávolítása nélkül semmisíti meg a rákot. Ez valóban óriási előrelépés" - idézi az Index Mark Embertont, a University College London urológusát, aki a Lancet Oncology szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A műtét és a teljes prosztata besugárzás hosszú távú mellékhatásokkal járhat
A műtét és a teljes prosztata besugárzás hosszú távú mellékhatásokkal járhat

Jelenleg az alacsony kockázatú prosztatarákkal diagnosztizált betegek állapotát figyelemmel követik csupán, és csak szükséges esetben kezdenek kezelésbe. A műtét, vagy a teljes prosztata besugárzás ugyanis hosszú távú mellékhatásokkal ( inkontinencia vagy merevedési zavarok ) járhatnak. A VTP ezzel szemben csak rövid távú, három hónapon belül megoldódó vizelési és merevedési gondokat idézett elő, két év után pedig semmilyen jelentős mellékhatás nem jelentkezett a kutatók szerint. A lézerrel aktivált gyógyszer olyan hatásos volt, hogy a kutatásban részt vett rákbeteg páciensek fele tünetmentessé vált.

A szükséges engedélyeztetés előtt a VTP-terápiát felülvizsgálja az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). Emiatt várhatóan évekig eltart, mielőtt a páciensek szélesebb körben részesülhetnek a kezelésből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes marad a felhőképződés. Az északkeleti harmadban átmenetileg csökken a csapadékgócok számossága, miközben délnyugat felől további záporok, zivatarok érkeznek, képződnek. Éjjel egyre inkább az eső, záporeső válik jellemzővé. Az északkeleti szelet főleg északkeleten kísérik élénk széllökések, de záporok, zivatarok környezetében előfordulhatnak erős széllökések is. Hajnalban általában 10 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra