Aggasztóan keveset isznak az idősek

A vizsgált szociális otthonokban élő idős emberek folyadékfogyasztása messze elmarad az ajánlott napi folyadékbeviteli mennyiségtől - derül ki egy friss kutatásból, amit a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, a SE Egészségtudományi Kar, Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszéke és az Európai Hidratációs Intézet végzett el közösen. Az ajánlott folyadékbevitel időskorban sem változik, de a szomjúságérzet csökkenésével, a fizikai képességek romlásával jelentősen megnő a kiszáradás veszélye.

A krónikus dehidratáltság pedig súlyos egészségi probléma, ami növeli a húgyúti fertőzések és a vesekő kockázatát. A felmérés célja a 60 év feletti, hazai szociális otthonokban élők ivási szokásainak és a folyadékbevitelüket befolyásoló tényezőknek a vizsgálata volt.

A kutatás legfontosabb megállapítása szerint a mintában szereplő szociális otthonokban – tehát a nem egyedül – élő idősek folyadékbevitele is jóval elmarad az ajánlott mennyiségtől. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) folyadékbevitelre vonatkozó ajánlása nőknél napi 2 liter, férfiaknál 2,5 liter, amely az elfogyasztott ételekből és italokból származik. Ehhez képest a vizsgálatban részt vett 60 év feletti nők átlagosan 3 dl-rel, a férfiak még jelentősebb mértékben, 7 dl-rel fogyasztanak kevesebbet. Természetesen ez a javasolt mennyiség nagyban függ az egyéntől, a környezeti tényezőktől és a fizikai aktivitás mértékétől is és ez időskorban sem változik meg lényegesen. Viszont a kor előrehaladtával csökken a szomjúságérzet, romlik a fizikai és mentális állapot, s ezek a tényezők mind-mind odavezethetnek, hogy ez a korosztály rendszeresen kevesebb folyadékot fogyaszt a szükségesnél.

A felmérés eredménye szerint 80 év fölött még drámaibb a helyzet, ők fiatalabb társaikhoz képest is 2 dl-rel kevesebb folyadékot vesznek magukhoz, mindössze 1,65 litert. Márpedig a krónikus dehidratáltság súlyos egészségi probléma, ami növeli a húgyúti fertőzések és a vesekő kockázatát, valamint idős korban a szív- és érrendszeri, keringési komplikációk kialakulását.

A felmérés alapján elmondható, hogy a víz és egyéb italok 75 százalékban járulnak hozzá az összes folyadékbevitelükhöz (1,3 l férfiaknál, 1,32 l nőknél), míg 25 százalékot tesz ki az ételekből származó víztartalom (0,46 l férfiaknál, 0,43 l nőknél). Ez az arány megegyezik az átlagos európai étrend részeként ételekkel, illetve italokkal elfogyasztott vízhányaddal. Ugyanakkor a mennyiségnél tapasztalható jelentős elmaradás abból is ered, hogy folyadékfogyasztásuk nem elég változatos, mert az elfogyasztott folyadék legnagyobb része víz vagy tea. Márpedig a csökkenő étvágy, a szegényesebb étrend nem segíti a folyadékbevitelt, jobban oda kéne figyelni, hogy bő választékot, színesebb ételeket és italokat kínáljunk nekik.

Nem isznak elég folyadékot az idősek

A folyadékfogyasztás összefüggést mutat az iskolázottsággal, a magasabb iskolai végzettségűek némileg jobban odafigyelnek a megfelelő folyadékpótlásra .

A fentiek tükrében nem meglepő tehát, hogy a megkérdezettek több mint kétharmadának van valamilyen betegsége. Az egyetemet, főiskolát végzett idősek ebből a szempontból is jobb helyzetben vannak, körükben jelentősen több az egészségesnek mondható idős ember.

Nagyon magas azok aránya is, akik szednek valamilyen gyógyszert (85 százalék), még a diplomások 60%-a is, annak ellenére, hogy csak 44 százalékuk jelezte, hogy van valamilyen betegsége.

Aggasztóak az idősek testtömeg-index adatai is, hiszen 44 százalékuk túlsúlyos vagy elhízott, 38% normál testalkatú, viszont kiemelendő, hogy nagy számban (17 százalék) található közöttük sovány, ami alultápláltságra utalhat. A túlsúlyosok aránya a 60 és 65 év közöttiek körében az idősebb korcsoportokénál számottevően magasabb. A helyes táplálkozás és folyadékbevitel minden bizonnyal ezeket a torzulásokat is mérsékelhetné.

„Az adatok bebizonyították, hogy a mintában szereplő, szociális otthonban élő időseknek nem kielégítő a folyadékbevitele. A lehetséges egészségi következményeket figyelembe véve intervenciós programok szükségesek nemcsak az idősek, hanem a családtagok és az egészségügyi személyzet körében is” – vonta le a kutatásból adódó következtetést a felmérést vezető Antal Emese dietetikus, az EHI hazai szakértője.

A hazai szociális otthonokban végzett kutatásban 141 fő vett részt. A megkérdezettek 39 százaléka férfi, míg 61 százaléka nő volt. Átlagéletkoruk 73 év, a legfiatalabb 60, míg a legidősebb 95 éves volt. 43 százalékuk 8 általánost, 13 százalékuk szakmunkásképzőt, 26 százalékuk középiskolát, míg főiskolát vagy egyetemet 18 százalék végzett. Majdnem fele (46 százalék) a kérdezetteknek özvegy volt, 35 százalékuk házas. 45 százalék Budapesten él, 38 százalék városban, a többiek falun.

Ha szeretne többet megtudni a folyadékbevitel jelentőségéről, vagy tájékozódna a vízzel , ezzel a létfontosságú tápanyaggal kapcsolatos legújabb tudományos kutatásokról, látogassa meg az Európai Hidratációs Intézet angol nyelvű honlapját: http://www.europeanhydrationinstitute.org/.

Az Európai Hidratációs Intézet hazai szakmai partnere a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra