Megvan, mitől függ a lefekvés és az ébredés ideje

A biológiai óránk nem szól bele, mikor térjünk nyugovóra, viszont arra hatással van, mikor ébredjünk fel reggel. Míg a lefekvést a kulturális nyomás és a napi kötelezettségek határozzák meg, addig az ébredést már a cirkadián ritmusunk diktálja.

A Science Advances tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint az új eredmények azt mutatják, hogy a lefekvési idő a környezetünk szokásainak szabályozása alatt áll, ebbe nincs beleszólása a biológiai óránknak, ez a belső időmérő jóval inkább az ébredés idejét írja elő.

A több mint 100 országból, 8000 embertől származó alvási adatok alapján a kutatók megnézték, hogy mennyi az átlagos alvással töltött idő az egyes országokban. Megállapították, hogy Japánban és Szingapúrban az emberek átlag 7 óra 24 percet alszanak, míg Hollandiában 8 óra 12 percet.

Az ébredésünket biológiai óránk határozza meg

Bár a különbség nem tűnik hatalmasnak, minden egyes félórányi alvás komoly hatással van az ember kognitív funkcióira és hosszú távú egészségi állapotára.

Ha betegek vagyunk, ha szeretnénk jól kinézni egy fontos eseményen, vagy csak egyszerűen szeretnénk felfrissíteni a testünket és a szellemünket, a legjobb megoldás egy kiadós alvás. Valójában miért is egészséges a pihenés? Részletek! Azt is észrevették a szakemberek, hogy a földrajzi és kulturális közelségben lévő országokban nagyon hasonlóak az alvási szokások. Viszont jelentős eltérést tapasztaltak a nemek, és a korosztályok között.

A felhalmozott adatok szerint a nők 30 perccel többet alszanak egy éjszaka átlagosan, eleve korábban fekszenek és később kelnek a férfiakhoz képest. Az is feltűnő volt, hogy sok a hasonlóság az alvási szokásokkal kapcsolatban az 55 éves kor felettiek között, szemben a 30 évesekkel.

A kutatók nem győzik hangsúlyozni, hogy az alvás nagyon fontos, a napi 7-8 óra mindenképp ajánlott. Aki huzamosabb ideig kevesebbet alszik, mint 6 óra, annál alváshiány lép fel, ami fizikai és mentális fáradtsághoz vezet. 72 óra alvásmegvonás már komoly hallucinációkkal és beszámíthatatlansággal jár.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra