Ez a lakásunk legveszélyesebb pontja

A vágódeszka az otthonunk egyik legveszélyesebb és legfertőzőbb része - akár 200 százalékkal több baktérium fordulhat meg rajta, mint a vécéülőkén.

A vágódeszkát az egyik legalapvetőbb konyhai eszköznek tartjuk: bármit is vágunk rajta, nyers hústól az organikus zöldségig ez a felület ad otthont mindennek, mielőtt a főzőedénybe vagy a tepsibe kerülne. A Global Hygiene Council tanulmánya azt állítja: ez otthonunk egyik legveszélyesebb és legfertőzőbb pontja - az ételmérgezések 40 százaléka a rossz otthoni higiéniai körülmények miatt történik, mivel a gyakran megérintett tárgyak otthonunkban káros baktériumokkal, többek között E.colival fertőzöttek.

Hány baktérium van egy csókban? Holland tudósok új kutatása szerint a párok egy tíz másodperc hosszú csók során mintegy 80 millió baktériumot osztanak meg egymással és minél gyakrabban csókolóznak, annál hasonlóbbá válik nyáluk kémiai összetétele. Kattintson a részletekért ! "Az emberek nem takarítják le rendesen a vágódeszkáikat" - mondta Dr. Lisa Ackerley, a Global Hygiene Council képviselője. A vécére nagy gondot fordítunk, sok tisztítószert használunk el rá, mert úgy gondoljuk, hogy az a lakásuk legpiszkosabb pontja. De valamennyi kutatás szerint a konyha volt az , ahol a legveszélyesebb baktériumok vannak. A nyers hús, a nyers zöldségek és a baromfik okozzák a legtöbb problémát: ezekben ugyanis nagy eséllyel van E.coli, szalmonella és Campylobacter baktérium: a nyers csirkék több mint 60 százalékában található Campylobacter. Ha tárolunk otthon nyers csirkét, akkor valószínű, hogy a Campylobacter is ott ólálkodik a környéken. Biztosabb azt hinni, hogy minden nyers hús és zöldség kockázatos.

A nyers hús okozza a legtöbb problémát

A nyers hús okozza a legtöbb problémát

A zöldség is fertőzhet

Azonban nem csak a hús, hanem a zöldség is okozhat problémát: Dr. Ackerley szerint több évvel ezelőtt egy csaknem 250 embert érintő E.coli-fertőzés okozott fejtörést a szakértőknek, amíg rá nem jöttek, hogy a hagyma és a krumpli a ludas. "Hiába esszük főzve vagy sütve a zöldségeket, könnyű elfelejteni, hogy ezeket a földből húzzuk ki, ahol számos organizmus és baktérium ragad rájuk. Amikor ezeket megmossuk, a baktériumok megtelepednek mind a kezünkön, mind pedig a mosótálban, úgyhogy kifejezetten fontos, hogy megmossuk kezeinket, miután elkészítettük, összevágtuk ezeket."

Már az, hogy alaposan kezet mosunk, elpusztítja a baktériumok legtöbbjét, így azok nem tudnak továbbterjedni. Az alaposság ez esetben pedig fontos: már 500 Campylobacter baktérium vagy 10 E.coli organizmus képes ételmérgezést okozni. Meleg vízben kell tennünk mindezt, kezeinket pedig 20 másodpercnél több ideig kell dörzsölni és meg kell arról is győződnünk, hogy körmeink alá nem került-e valami: van, aki kétszer is kezet mos konyhai munkálatok után. Mindemellett az antibakteriális kézmosók használata is javasolt.

Így tisztítsuk a konyhai eszközöket

Konyhai eszközeink és felületeink letisztítása a következő lépés. Amit a mosogatógépben el tudunk mosni, azt legalább 65 fokon tegyük meg. Vágódeszkák és konyhai felületek esetében pedig használjunk fertőtlenítőt. Fertőtlenítő nélkül ugyanis könnyen megtelepedhetnek a konyhában a baktériumok, törlőrongyokon és más felületeken is.

Ami a konyhai rongyokat és kendőket illeti: azért van szaguk, mert rengeteg baktérium telepedett meg rajtuk. A konyhai ruhák 75 százalékán van általában E.coli, úgyhogy tanácsos ezeket vagy magas hőfokon kimosni, amilyen gyakran csak tudjuk. Ami pedig még fontos: nem szabad pánikba esnünk, nem kell minden egyes nap óriási nagytakarítást és -tisztítást tartanunk, egyszerűen csak célzott tisztításról és fertőtlenítésről van szó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra