Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Benőtt köröm tünetei és kezelése

Mi a benőtt köröm?

Benőtt körömről akkor beszélünk, amikor a körömlemez benő a környéki bőrbe.

Tünetek

A benőtt köröm előfordulása és okai

Nagyon sok oka lehet a benőtt körömnek, kiválthatja például olyan kóros körömnövekedés, amely veleszületett hajlam miatt alakul ki, de akár olyan körömgomba is, amely a körömlemez megvastagodásával jár. Emellett léteznek olyan speciális körömformák (az úgynevezett csőr alakú köröm vagy a felcsavarodott köröm), amelyek fájdalmas bőrgyulladást okozva vastagítják meg a bőrt, majd egyszerűen belekanyarodnak.
A körömdeformitások és a körömlemez egyéb ok miatti megvastagodásai szintén eredményezhetnek benőtt körmöt - az ilyesmi által kiváltott probléma gyakoribb férfiaknál. A rossz cipők szintén növelik a benőtt köröm kialakulásának valószínűségét, elsősorban a nőknél. Ilyen esetekben általában a cipő szűk mivolta okozza a köröm elhajlását, majd benövését.
Olyan gyerekkorban kezdődő, akkor kialakuló körömbetegség is van, amely akkortájt okoz folyamatos problémát, de idővel a kicsi kinövi.

A benőtt köröm tünetei és diagnózisa

A körömbenövés rendkívül fájdalmas, az esetek jelentős részében rendszeresen visszatérő probléma. A fájdalom mellett a panasz szemmel is jól látható. Diagnózisának felállítása szemrevételezéssel történik, célja pedig mindig az, hogy kiderüljön, mi okozza a problémát. Ha a háttérben gomba áll, akkor érdemes lehet gombakaparék-tenyésztést is készíttetni, hogy a kezelés célirányosan történjen. A beteget az orvosok a cipőviselési szokásokról is ki szokták kérdezni.
A benőtt körmöt műtéti úton lehet orvosolni
A benőtt körmöt műtéti úton lehet orvosolni

A benőtt köröm kezelése

Ha a problémát gyerekkorban kialakuló körömbetegség okozza, akkor előfordul, hogy azt a kicsi magától is kinövi. Ha nem, akkor enyhébb esetekben segíthet az, ha a körömágyát, annak lemezét speciális eszközökkel elegyengetik. Ha ez nem elegendő, akkor speciális benőtt köröm műtétre van szükség, és előfordul, hogy azt ismételni is kell.
Ha a benőtt köröm felnőtt korban alakul ki, akkor mindig meg kell nézni, mi a kiváltó oka. Ha körömgomba, akkor elsődlegesen azt kell kezelni. Ha a háttérben valamilyen körömdeformitás áll, akkor meg kell nézni, hogy azt mi okozza. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például mellőzni kell a nem megfelelő cipők viselését.
Ha a háttérben az húzódik meg, hogy a köröm féloldalasan nő (ez általában a nagyujjnál fordul elő), akkor ez esetben is a gyerekeknél már említett benőtt köröm műtétre van szükség. A legjobb, ha ezt olyan orvos végzi, aki ennek specialistája, lévén nincs szó bonyolult műtétről, viszont nagyon érteni kell hozzá.
Maga beavatkozás lézerrel és szikével egyaránt végezhető, lényege pedig az, hogy az eszközt egészen a körömmátrix-sejtekig be kell vezeti (ezek a körömágy elvékonyodó részében vannak, nem látszanak ki a bőr alól). Véglegesen csak így orvosolható a probléma, önmagában az nem elég, ha csak magát a benőtt körömszélt vágják ki. A műtétet általában mindkét oldalon el szokták végezni, tehát nem csak a tünetesen. Enyhébb esetekben, amikor a körömlemez csak picit hajlik be, nem feltétlenül szükséges műtét: ilyen esetekre léteznek olyan eszközök, kisebb lemezek, amelyekkel meg lehet próbálni kiegyenesíteni a körömlemezt. Ez azonban nem mindig hoz eredményt, előfordul, hogy utána mégis műtétre van szükség.

A benőtt köröm gyógyulási esélyei

Az operációt követően a probléma teljesen megszűnhet, ehhez azonban az szükséges, hogy a mátrixsejteket megfelelően eltávolítsák. Ha ez nem sikerül, akkor a beavatkozás megismétlésére lehet szükség.

A benőtt köröm megelőzése

Meg kell előzni, illetve időben kezelni kell mindent, ami a köröm benövését okozhatja. Ilyen lehet például a körömlemez megvastagodása vagy a körömgomba. A lábkörmöt nem szabad elhanyagolni, törekedni kell arra is, hogy ez a terület ápolt legyen. Kerülni kell a nem megfelelő vagy túl szűk cipők viselését is. Ha ortopédiai deformitást fedeznek fel a lábon, akkor annak kezelését sem szabad elhanyagolni, speciális gyógycipőt kell felíratni.

A benőtt köröm szövődményei

Ha a benőtt köröm már komoly fájdalmat is kivált, akkor az hatással lehet a járásra is, ezáltal pedig egyéb ízületi panaszok is kialakulhatnak miatta. A benőtt köröm sebet is okozhat, egyfajta behatolási kaput is jelenthet: ezen különböző kórokozók, köztük baktériumok is bejuthatnak a szervezetbe, és kialakulhat akár orbánc is.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosnak.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.