WHO: bele lehet halni a forróságba

Csak Spanyolországban és Portugáliában eddig nagyjából 1700 ember életét követelték idén a hőhullámok. Az elhúzódó kánikula miatt a tűzvészek is gyakoribbá váltak – hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A klímaváltozás hatásai szezonról szezonra, évről évre erősödnek, katasztrofális következményekkel. Az elmúlt évtizedekben emberek százezrei haltak meg az egyre hosszabban elhúzódó hőhullámok miatt, amelyeket gyakran kísérnek erdőtüzek is. Idén már több mint 1700 életet követelt a forróság csak Spanyolországban és Portugáliában, holott még csak a perzselő nyári szezon közepén vagyunk – írta legfrissebb jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Súlyos hatással lehet ránk a kánikula

Az extrém hőhatás gyakran súlyosbítja a már meglévő betegség tüneteit, a forróság különösen nagy veszélyt jelent a csecsemőkre és az idősekre. Emiatt a WHO szerint különösen nagy figyelmet kell fordítani a sérülékeny társadalmi csoportok védelmére, főként a szociális intézményekben és kórházakban ápoltak megóvására.

kánikula, forróság
Turisták hűsítik magukat Budapest belvárosában, a Szabadság téren. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A szervezet az alábbi tanácsokat adta a forróság idejére:

  • Ne tartózkodjunk napon legalább a kritikus időszakban, de ügyelni kell rá, hogy éjszaka is óvjuk magunkat a forróságtól. Napközben redőnyök segítségével tartsuk távol a forróságot, éjszaka és hajnalban pedig szellőztessük ki a meleget.
  • Fogyasszunk napi 2-3 liter folyadékot, kerüljük azonban az alkoholt, a koffeint és a cukros italokat.
  • Ha krónikus betegségben szenvedünk, rendszeresen gyógyszert szedünk, különösen kíméljük a szervezetünket a kánikulában. Ha fejfájás, szédülés vagy gyengeség lenne úrrá rajtunk, húzódjunk hűvösebb helyre. Hogyha a tünetek ennek ellenére sem enyhülnek, forduljunk orvoshoz!

Míg az erdőtüzek korábban leginkább Dél-Európában okoztak rendszeres problémákat, az utóbbi időszakban már szinte az egész kontinensen állandó veszélyt jelentenek egészen Skandináviáig. A WHO szerint ezért minden nemzetnek fel kell készülnie a forróság jelentette súlyos veszélyekre, amelyek a következő években várhatóak tovább fokozódnk majd.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +4 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég. Hazánk keleti, délkeleti felén elszórtan várható eső, zápor, majd késő délutántól már többfelé valószínű csapadék. Továbbra is elsősorban a Dunántúlon erős, többfelé viharos marad az északias szél, a Balaton térségében akár erősen viharos lökések is előfordulhatnak. Estétől kissé veszít erejéből a szél.A legmagasabb nappali hőmérséklet a nyugati, délnyugati harmadban 7 és 13, míg keletebbre, északkeletebbre 14 és 19 fok között várható - az északkeleti határ közelében várhatók a legmagasabb értékek.Késő estére 5 és 11 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg hidegfronti hatás érvényesül az országban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!
kvíz
Kvíz: mi történik az agyban alvás közben? – Teszteld a tudásod! Agyunk irányítja a gondolatainkat, döntéseinket és még azt is, hogyan tanulunk vagy emlékezünk. De vajon mennyit tudunk róla valójában? Teszteld a tudásod ebben az izgalmas kvízben!