Megfázásra együnk hagymaféléket!
Fontos a megelőzés isA hagymafélék - bár kellemetlen leheletet adnak - a megfázásos időszak csodafegyverei lehetnek az alternatív gyógyászatban. Mivel fertőtlenítő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, amikor csak tudjuk, együk, a betegségek elkerülése érdekében.
Hogyan hat a hagyma?
A hagymafélék szín- és ízanyaga (flavonoid) az allilszulfid, egy erős baktérium- és gombaölő, gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést gátló, tumorellenes, emésztést segítő anyag. Éppen ezért tudnak a hagymák hatásosak lenni a kórokozókkal szemben. A fokhagymában lévő ajoén anyag ezen felül segít megakadályozni a tumorsejtek szaporodását, megelőzni a vérlemezkék összetapadását, és csökkenteni a vérnyomást is.A flavonoidok ráadásul egyfajta természetes antioxidánsok is, melyek immunrendszer-erősítő, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes, általános egészségvédő hatásúak, tartósítják és hatásosabbá teszik a vitaminokat. A hagymafélék gazdag ásványi anyag- és vitaminforrások, C-vitamintartalmuk kiemelkedő. Megfázás esetén csökkentik a dugulást a hörgőkben és az orrban, csillapítják a köhögést és enyhítik a torokfájást is. A hagymafélék egész évben kaphatóak, így bármikor hadrendbe állíthatók egészségünk és immunrendszerünk védelme érdekében.

A hagymafélék a megfázásos időszak csodafegyverei lehetnek
Hogyan használjuk?
Ha általános egészségvédő hatását szeretnénk a hagymaféléknek élvezni, rendszeresen szerepeltessük étrendünkben, de arra ügyeljünk, hogy ne csak főzve, hanem nyersen is fogyasszunk belőlük, mondjuk salátába téve, vagy mártásokba, esetleg tejfölbe, joghurtba reszelve.Ha viszont felütötte fejét a megfázás, az alábbi módszereket is érdemes kipróbálni:
- vágjunk félbe egy vöröshagymát, és egy percen keresztül lélegezzük be mélyen az illatát. A hagyma illóolaja jól tisztítja a légutakat, illetve a tüdőt és a hörgőket is.
- a hagymatea is áldásos lehet ilyenkor. 2-3 fej vöröshagymát héjastól alaposan mossunk meg, majd vágjunk nagyobb szeletekre, és 1 liter vízben forraljuk fel. Ízlés szerint mézzel ízesíthetjük.
- ha a hagymatea túl erős lenne, kipréselhetjük a vöröshagyma levét, és frissen facsart narancsléhez is hozzáadhatjuk. Hatása így is megmarad, viszont sokkal könnyebben fogyasztható.
- afokhagymais legalább ilyen hasznos lehet: naponta 1-1 gerezdet fogyasszunk el nyersen. Kenjünk pirítósra vagy reszeljük bele egy kevés mézbe, és úgy fogyasszuk el.
- a fokhagymát forró tejbe is reszelhetjük, és így is megihatjuk.
Tisztelt Doktor Úr! Olvastam, hogy nyers hagyma, fokhagyma fogyasztása nem ajánlatos epeműtét után. Az a kérdésem, hogy pálinkába áztatott fokhagyma, napi egy gerezd mennyire lehet ártalmas (megfázás ellen, értisztítás)? Köszönöm a választ.
Kedves Kérdező! Pálinkába áztatott foghagyma nem ártalmas. Üdvözlettel: Dr. Mihranian Hermon