A cigarettázás alacsonyabb kockázatú alternatívájaként jelölte meg az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA) a snüsszt - írja a BusinessWire. Ennek részeként az FDA engedélyezte a „módosított kockázatú dohánytermék” (MRTP - Modified Risk Tobacco Product) besorolást, lehetővé téve, hogy az alábbi állítással forgalmazza az érintett termékeket: „Az érintett snüssz használata, amennyiben cigaretta helyett használják, csökkenti a szájrák, a szívbetegség, a tüdőrák, a stroke, a tüdőtágulás és a krónikus hörghurut kockázatát." A minősítés megadásával az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala azt jelzi, hogy ezek a termékek egészségügyi előnyöket biztosíthatnak a társadalom számára a cigarettázáshoz képest.
A Svédországból származó General snüssz termékcsalád egyike azon füstmentes alternatíváknak, amelyek tudományos bizonyítékokkal alátámasztva kisebb kockázatú választást jelentenek a felnőttek számára. Az FDA döntése egy fontos mérföldkő abban a kérdésben, hogy a füstmentes alternatívák használata alacsonyabb egészségügyi kockázattal járhat, mint a cigarettázás folytatása. A statisztikák szerint egyébként Svédországban a legalacsonyabb a tüdőrák okozta halálesetek száma egész Európában, melyben az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) szerint nagy szerepe van a snüssz elterjedésének is.
A snüsszt kizárólag Svédországban forgalmazzák, habár a hasonló elven működő nikotinpárnát az EU összes országában, így hazánkban is forgalmazzák (igaz, ezek dohányt nem, csak nikotint tartalmaznak). A termékek tulajdonképpen kis tasakok, amelyekben speciális, gőzöléssel előkészített dohánylevelek vannak. Ezeket a szájba, a fogínyhez helyezik el, a levelekben lévő nikotin így közvetlenül a nyálkahártyán keresztül szívódik fel. Nincs égés, így a dohányfüsttel szervezetbe jutó káros anyagoktól sem kell tartani. Ettől még persze a snüssz sem veszélytelen, megnövelheti ugyanis a szájüregi gyulladások és fogínybetegségek előfordulását.