Így tudunk gyorsabban elaludni

Az alábbi trükk segíthet abban, hogy gyorsabban elaludjunk.

Ahhoz képest, hogy életünk harmadát alvással töltjük, nagyon sok embernek komoly nehézségeket okoz minden este az, hogy álomra hajtsa a fejét. Az emberek legalább 30 százalékánál fordul elő orvosi segítséget igénylő alvászavar. A kialvatlanságnak pedig a másnapi fáradtságon, álmosságon túl is súlyos következményei lehetnek. Negatívan befolyásolja például a hangulatot, a memóriát, a koncentrálást, valamint depresszióhoz vezethet, és komoly betegségek kialakulását is elősegítheti. Az Iflscience cikkében egy alvásszakértő adott tippet arra, hogyan gyorsíthatjuk fel az elalvás folyamatát.

Mikortól beszélhetünk alvászavarról? Aki forgolódott már át egy egész éjszakát álmatlanul az ágyában, az pontosan tudja, milyen borzasztó érzés, amikor a fáradtság ellenére nem jön álom az ember szemére. Az alvászavarral küzdők ezt nem csupán elvétve, hanem egy héten akár többször is megtapasztalják, ráadásul számos egyéb kellemetlen tünettel is számolhatnak, amelyek a nappalokat és az éjszakákat egyaránt megnehezítik. Kattintson a részletekért!

Így tereljük el a gondolatainkat

"Az alváskutatók tapasztalatai szerint az emberek az elalvás előtti pillanatokban gyakran az álomhoz nagyon hasonló képsorokat, úgynevezett mikro-álmokat élnek át" - mondta el Dr. Luc P. Beaudoin szomnológus. A szakértő szerint ezek a színes, sokszor zavaros képek segíthetnek elaludni, ugyanakkor az analitikus, problémamegoldó gondolkodás késleltetheti az álomba merülés időpontját.

Az alábbi trükk segíthet, hogy gyorsabban elaludjunk. Fotó: Getty Images
Egy egyszerű trükk segíthet, hogy gyorsabban elaludjunk. Fotó: Getty Images

A szakember a "kognitív keverésnek" hívott módszert javasolja az alvási problémákkal küzdőknek. Ennek lényege, hogy különböző tárgyak vizualizálásával az agyunkat eltérítsük az analitikus gondolkodás irányából. Az ágyban fekve gondoljunk egy egyszerű, hétköznapi dologra, amit magunkban többször meg is nevezünk, miközben el is képzeljük azt. Legalább öt betűből álljon, de azért ne legyen túl hosszú se, ilyen például az alvás szó. Lelki szemeink előtt idézzünk fel egy alvó embert, majd többször ismételjük meg az alvás szót is. Ezután betűzzük le a szót és minden betűhöz társítsunk egy olyan tárgyat, amit könnyen tudunk vizualizálni. Az alvás szó esetén ez lehet az A (alma), L (lekvár), V (virág), Á (ásítás), S (só). Ügyeljünk rá, hogy ne válasszunk olyan szavakat, amelyek stresszt, feszültséget válthatnak ki belőlünk. Ha az adott szavunkat teljesen lebetűztük, válasszunk egy másikat és ismételjük meg a feladatot addig, amíg el nem alszunk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Persze ez a módszer sem segíthet minden alvásproblémával küzdőnek, de érdemes megpróbálni, mert segíthet ellazulni és elvonhatja a figyelmünket olyan gondolatokról, amelyek nem hagynak nyugodtan pihenni. Ha az alvásproblémák hosszabb távon is fennálnak, mindenképpen javasolt egyeztetni egy szomnológussal is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra