Megússza a börtönt az orvos, aki hálapénzért műtötte betegeit

Az ügyészséggel kötött vádalku révén megúszta a letöltendő börtönbüntetést Romániában Cristian Paleru, a bukaresti Marius Nasta tüdőgyógyászati intézet sebész főorvosa. Tavaly azért helyezték előzetes letartóztatásba, mert hálapénzt és egyéb értékeket követelt betegeitől a műtétekért.

A bukaresti törvényszék első fokon három év felfüggesztett szabadságvesztésre, 700 ezer lej – átszámítva mintegy 54,6 millió forint – vagyonelkobzásra és száz napi árvaházi közmunkára ítélte Palerut hálapénz elfogadásáért. Egyúttal két és fél évre eltiltotta az orvosi hivatás gyakorlásától állami kórházban.

román lej, baknjegyek
A bukaresti főorvos 100-2000 lejt várt el betegeitől a műtétekért. Fotó: Getty Images

A bűnösségét elismerő Paleru tavaly szeptemberben egy hónapot töltött vizsgálati fogságban. Az ügyben a tüdőkórház egy másik, szintén korrupcióval gyanúsított főorvosát, Cornel Petreanut is rövid időre előzetes letartóztatásba helyezték, ő azonban nem került bíróság elé, mert októberben közlekedési balesetben meghalt. Az ügyészség szerint az orvosi egyetemen is tanító két főorvos, akik az ország legismertebb mellkassebészeinek számítottak, a páciensektől elfogadott hálapénzt megosztották a csoportjukban dolgozó altatóorvosokkal és rezidensekkel. Az egyik rezidenst, Jan Paladét a múlt héten kétévi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.

Az ügyben Beatrice Mahler, a Marius Nasta kórház igazgatója tett feljelentést a betegek panaszai alapján. Az ügyészség az orvosok kórházi kabinetjébe rejtetten beszerelt kamera segítségével buktatta le őket, 32 vesztegetési esetet dokumentálva. A vádiratban szereplő lehallgatási jegyzőkönyvek tanúsága szerint a két főorvos nemcsak 100 és 2000 lej közötti készpénzt, hanem alkalmanként falusi "egészséges termékeket" – sajtot, levágott tyúkot, paradicsomlevet és pálinkát – is elfogadott az általuk végzett műtétekért.

Egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei onkológus és asszisztense több mint nyolcvan alkalommal kértek pénzt a kemoterápiás kezelésre szoruló daganatos betegektől – részletek itt.

Paleru a rezidens orvosoknak időnként banki átutalással küldött a hálapénzből. A román médiában idézett peranyag szerint azt a megjegyzést fűzte hozzá, hogy „küldök nektek is egy kis pénzt, most van miből”, majd a nap végén fennhangon elégedetten nyugtázta: „kifizettem mindenkit”. A kórházigazgató szerint a bukaresti Marius Nasta tüdőgyógyászati intézet korrupció miatt bűnvádi eljárás alá vont két főorvosának rendes fizetése havi 3000 euróra tehető.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

magyar egészségügy
Hegedűs Zsolt elárulta az első reformot – Nagy változások lesznek az egészségügyben
Szellemszéklet: mit jelent pontosan? – Ezt üzeni vele a szervezet
Itt látszik a laborleleteden, ha már károsodott a veséd
fahéj
Nem hinnénk, de ezt teszi a fahéj a szervezetünkkel
kakukkfű
Nem hinnénk, de ezt teszi a kakukkfű a szervezetünkkel – Minden konyhában ott lenne a helye
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Alapvetően napos idő lesz többnyire kevés fátyol- és gomolyfelhő mellett. Utóbbiakból több az északkeleti tájakon lehet, de arrafelé is legfeljebb egy-egy helyen fordulhat elő futó zápor, másutt nem lesz csapadék. Az északnyugati, északi szelet sokfelé kísérik erős, elsősorban északkeleten, az Észak-Dunántúlon és a hegyekben olykor viharos lökések. Délutántól fokozatosan veszít erejéből a légmozgás.A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható.Késő este többnyire 2 és 12 fok közé hűl le a levegő. Ezen a napon egyértelműen hidegfronti hatás érvényesül, amely jelentős terhelést róhat a szervezetre.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az emberi szerveket? – Teszteld az anatómiai tudásod! Mennyire vagy jártas az anatómiában? Felismernéd képek és pozíciójuk alapján az emberi belső szerveket? Tedd próbára tudásod kvízünk segítségével!
kvíz
„Gyakran vagyok szomjas. Betegséget jelezhet?” – Teszteld magad tünetkvízünkben! Teszteld magad: te mindig tudod, mikor kell orvoshoz fordulni?