A tüdőrák kezelését is forradalmasíthatja az MI

A nagy tapasztalattal rendelkező patológusoknál is pontosabban megjósolta a mesterséges intelligencia, hogy miként terjed a tüdőrák a betegekben.

A tüdőrák az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb daganattípus, amely a közhiedelemmel ellentétben nem csupán a dohányosokat érintheti (habár ez a káros szenvedély jelentősen hozzájárul a kialakulásához). Kutatók és orvosok régóta kísérleteznek olyan eljárásokkal, amelyek segíthetnek tisztábban látni a betegség fejlődése és az esetleges áttétek kialakulása kapcsán. Egy MedicalXpress oldalán szemlézett friss tanulmány szerint a mesterséges intelligencia itt is fontos szerepet játszhat.

A Kaliforniai Műszaki Egyetem és a Washington Egyetem Orvostudományi Karának tudósaiból álló csapat most a mesterséges intelligencia (MI) algoritmusa elé terjesztette ezt a problémát, és arra utasította a számítógépet, hogy jelezze előre, mely daganatok képezhetnek áttétet. Ilyen esetben az elsődleges tumor sejtjei továbbterjednek a daganathoz közeli szervekre, szövetekre vagy nyirokcsomókra – vagy akár a test távolabbi pontjaira is. 

tüdőrák
Sokat segítheti az orvosok munkáját a mesterséges intelligencia. Fotó: Getty Images

A nem kissejtes tüdőrákos (NSCLC) betegeken végzett tanulmányban az MI felülmúlta a patológusokat, vagyis a szoftver pontosabban meg tudta becsülni az áttétes eseteket, mint a komoly szakmai tapasztalattal rendelkező orvosok. Ezek a tüdőrák progressziójára vonatkozó előrejelzések fontos hatással vannak a betegek kezelésére és gyógyulásuk sikerességére. Segítheti ugyanis az orvosokat a döntéshozatalban, hogy szükségesek-e a műtétet követően a beteg szervezetét tovább terhelő, költséges kemo- és sugárterápiák.

A kutatás 118  tüdőrákos betegtől gyűjtött adatokkal és biopsziás képekkel dolgozott. Általában a patológus felülvizsgálja az ilyen képeket, és megvizsgálja azokat a sejten belüli rendellenességeket keresve, amelyek a rák progressziójára utalhatnak. Ezeket a biopsziás képeket a mesterséges intelligencia elemzésére bízták, hogy megállapítsa, milyen eséllyel alakulhat ki súlyos és nehezen kezelhető agyi áttét. Az eredmények a kutatókat is meglepték: az MI az esetek 87 százalékában képes volt helyesen megjósolni, hogy egy adott NSCLC-betegnél kialakulhat-e agyi áttét. Ezzel szemben az a négy szakértő patológus, akik ugyanazokat a biopsziás képeket tekinthették át, csak az esetek 57 százalékában tudtak helyes előrejelzést adni.

"Kísérleti tanulmányunk azt mutatja, hogy a mesterséges intelligencia nagy pontossággal jelezheti, mely betegeknél valószínűbb, hogy agyi áttét alakul ki egy daganatnál" - mondta el Changhuei Yang, a kutatás vezetője. Megjegyzi, hogy a legkorábbi stádiumú NSCLC-betegeknél még pontosabb eredmény született, ami a kezelés szempontjából is kulcsfontosságú előnyt biztosíthat. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra