Vérvizsgálat

Troponin-T

A plazma troponin T szintje a szívizomelhalással járó betegségekben (infarktus, gyulladás, koszorúsér betegség) emelkedik. A szívinfarktusnak igen korai, 3-4 órán belüli jelzője lehet, amikor egyéb vizsgálatok még nem feltétlenül adnak pozitív eredményt.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Normál érték

0,1 ng/ml alatt

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A szívizom elhalása (infarktus) során a szívizomból felszabaduló egyik fehérje (Troponin T) mennyiségét határozza meg.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

Igen érzékeny vizsgálat, és a szívre specifikus, ezért a kis kiterjedésű, egyéb vizsgálatokkal (pl. EKG) nem diagnosztizálható szívizom elhalás gyanúja esetén végzik. Már igen korán, 3-4 órával a szívizomelhalás után emelkedik a szérumszintje, és tartósan, 1-2 hétig magas marad.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

Szívizomelhalás (szívinfarktus) jelzője lehet, illetve a szív koszorúserek átmeneti elzáródásával járó állapotokban (instabil angina pectoris) és szívizomgyulladásban is emelkedik a szintje.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Szívinfarktusban, szívizomgyulladásban, koszorúsér betegségben magas a plazmaszintje. Erős, szorító mellkasi fájdalom esetén, mely kisugározhat a bal karba, vállba, állba, hátba, és elsápadással, erős verítékezéssel jár, azonnal hívjunk orvost, mert szívinfarktus jele lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult marad az ég, de helyenként elkezd szakadozni a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható. Az északi szél a Nyugat-Dunántúlon és a Zemplén térségében estig élénk lehet. A hőmérséklet késő este -4 és +3 fok között alakul. Ma is kettős fronthatásban lesz részünk.