Milyen gyakran mosod az ágyneműt? Ezt javasolja a tudomány

A legtöbb ember nem mossa elég gyakran az ágyneműjét, ennek pedig komoly következménye lehet az egészségünkre.

Életünk csaknem harmadát ágyban töltjük, egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen tiszta az ágyneműnk, amelybe esténként belefekszünk. A ruhák rendszeres mosását a legtöbben természetesnek gondoják, az ágyneműhuzat azonban ritkábban kerül a mosógépbe. Az Iflscience cikke összefoglalja, miért is gond ez, illetve hogy mit mond a tudomány az ideális mosási gyakoriságról.

Az egyedülálló férfiak hónapokig nem cserélik az ágyneműt

Az Egyesült Királyságban végzett kutatás szerint a britek kevesebb mint egyharmada (28 százalék) mossa hetente az ágyneműjét, valamivel többen kéthetente (36 százalék), míg minden tizedik megkérdezett azt mondta, hogy nagyjából havonta cseréli le. Az egyedülálló férfiak a legkevésbé igényesek erre – 2022-ben a BBC arról számolt be, hogy ebben a kategóriában a válaszadók 45 százaléka akár négy hónapig is ugyanabban az ágyneműben alszik.

A lepedő és a huzat több dolog miatt is bekoszolódhat. Éjszaka nem csak beleizzadunk, de az elhalt hámsejtjeink is összegyűlnek rajta, ami táplálékul szolgálhat a poratkák számára. Persze a bőrünkön behurcolt mikrobákat mind magunkkal visszük az ágyba, még akkor is, ha lefekvés előtt alaposan lemosakodtunk. Ezek a mikroszkopikus létformák aztán elszaporodhatnak, vagyis baktériumok, gombák és vírusok tucatjaival osztjuk meg éjszakánként a fekvőhelyünket. Ezek a nemkívánatos ágytársak számos problémát okozhatnak, többek között hozzájárulhatnak az ekcéma, allergia és asztma kialakulásához. Ráadásul még olyanoknál is kiválthatnak kellemetlen tüneteket, akik alapból nem szenvednek allergiás tünetektől - nyilatkozta Phillip Tierno biológus a Business Insidernek. Hozzátette: ezek miatt hetente egyszer mindenképpen javasolt kimosni az ágyneműt.

ágyneműhuzat
A legtöbb ember nem mossa elég gyakran az ágyneműjét. Fotó: Getty Images

Dr. Alok Vij bőrgyógyász a Cleveland Clinic cikkében úgy nyilatkozott: bizonyos tényezők miatt szükséges lehet még gyakrabban mosni az ágyneműt. Befolyásolhatja például az is, hogy pizsamában, vagy meztelenül alszunk, mennyire vagyunk izzadósak, illetve hogy tartunk-e valamilyen háziállatot. 

Dr. Manal Mohammad, a Westminsteri Egyetem mikrobiológia tanszékének munkatársa azt javasolja, hogy az ágyneműt 40-60°C-on mossuk, néhány naponta cseréljük a párnahuzatokat, reggel pedig ne ágyazzunk rögtön be, hagyjuk kicsit „szellőzni” az ágyat. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +29 °C
Minimum: +14 °C

A felhős középső és déli tájakon szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, illetve napközben észak felől fátyolfelhőzet is sodródik fölénk, de összességében általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol- és gomolyfelhők mellett. Csapadék nem lesz. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet csúcsértéke 27 és 33 fok között alakul. Késő estére 16 és 24 fok közé hűl le a levegő. Nyugat felől hidegfront tört be az országba, amelynek hatására több fokot hűlt a hőmérséklet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra