A hüvelyfolyás egészen addig természetes jelenség, míg állaga meg nem változik, vagy kellemetlen szaga nem lesz. Ha azonban a megszokottól eltérő minőségű és mennyiségű váladék hagy nyomot a fehérneműn, érdemes orvoshoz fordulni.
A
normális hüvelyváladék fehér színű, szagtalan és savas, állandóan jelen van, és a hüvelybe bejutó mikroorganizmusok elszaporodását gátolja. Nagyobb mennyiség termelődik belőle nemi izgalom hatására, tüszőrepedéskor és terhesség idején is. A váladék képződése azonban
akkor is fokozódik, ha valamilyen fertőzés alakul ki - az irritált nyálkahártya ilyenkor "betolakodót" jelez.
Fehéres-szürkés, szagos
A pesszárium, a gumióvszer és a síkosító is allergizálhat, ilyenkor híg, áttetsző váladékozás léphet fel. Olvassa el erről szóló korábbi cikkünket is!
A hüvelyfertőzések egyik leggyakoribb oka, hogy a hüvelyben élő Lactobacilusok helyett kórokozó baktériumok szaporodnak el. Ezt a folyamatot egy egyszerű antibiotikumos kezelés, a menstruáció, vagy a közösülés során a hüvelybe kerülő ondó is elősegítheti, és gyakrabban fordul elő azoknál is, akik sűrűn váltogatják szexuális partnerüket, vagy valamilyen méhen belüli fogamzásgátló eszközt használnak. Bakteriális fertőzés esetén a bő váladék szagos, fehéres-szürkés színű, viszketéssel, égő érzéssel ritkán jár. A gyógyszeres kezelés és a hüvelyflóra egyensúlyát helyreállító lactobacillus és tejsav
tartalmú helyi hatású készítmények (hüvelytabletta, kúp, kenőcs) szabadíthatnak meg véglegesen a panaszoktól.
Habos, zöld
A
Trichomonas vaginalis nevű egysejtű kellemetlen vendég a nőknél, az általa okozott gyulladások jellegzetes tünete ugyanis a nagyon bő, bűzös, zöldes folyás, ami mellett a viszketés, az égő érzés is súlyosbítja a panaszokat. Ha hólyaghurutot is okoz, a vizeletürítés is fájdalmas lehet.
A hüvelyi váladék többféle fertőzésről is árulkodhat
Szexuális úton lehet elkapni, a hüvelykenet mikroszkópos vizsgálattal gyorsan diagnosztizálható. Kezelése metronidazollal történik - melyre az egysejtű rendkívül érzékeny -, ilyenkor mindig kötelező a partner kezelése is.
Viszket, ég, folyik
A gombák okozta gyulladások nagy részéért a
Candida albicans nevű gombafaj okolható, amely többféle úton okozhat panaszt a nőknél. A gombák akár egy-egy gyógyszeres kezelés hatására is elszaporodhatnak, ahogy legyengült immunállapotban és cukorbetegség esetén is. A folyás ilyenkor fehér, túrós, ha pedig újra és újra visszatérve, kiújulva jelentkezik, akkor inkább tejszerű, nem különösebben kellemetlen szagú. A borzasztó viszketés, égő, csípő érzés szinte mindig gombát jelez. Forduljunk nőgyógyászhoz, aki minden egyéb fertőzést kizárva célzott kúrát javasol, az újabb fertőzések elkerülése érdekében pedig vigyázzunk, hogy a
hüvelyflóra érzékeny egyensúlyát megőrizzük.
Amikor nincs feltétlenül folyás, de fertőzés igen
Ha véres folyást tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz, ugyanis gyaníthatóan orvosi beavatkozást igénylő betegség tünete is lehet!
Sajátos néma betegség a chlamydia, mely többnyire tünetmentesen lappang szervezetünkben. Előfordulhat azonban, hogy rendellenes, zavaros, szürkés-fehéres, gennyes, méhnyakból eredő váladék jelzi jelenlétét, a méhnyak pedig sérülékennyé válik, erről például a közösülés közben jelentkező vérezgetés árulkodhat. Ha a szexuális úton elkapható fertőzés sokáig lappang, az hosszú távú következményekkel, akár meddőséggel is járhat. Szakorvosi vizsgálat és tenyésztés után antibiotikumos kúrát írnak fel - a partnernek is.
Előzzük meg a fertőzéseket!
A
megfelelő intim higiénia elengedhetetlen a hüvely egyensúlyának fenntartásához, a fertőzések elkerüléséhez. Ehhez néhány pontban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
- Ne hordjuk szoros, műszálas fehérneműt!
- Ne vigyük túlzásba az intim tájak tisztítását!
- Székletürítés után használjunk bidét vagy nedves törlőkendőt, nehogy a végbél környékéről vagy a széklettel kórokozók kerüljenek a hüvely környékére, például tangaviselés során!
- A hüvelynek mindig csak a környékét mossuk le kívülről, ne végezzünk hüvelyöblítést mindennap!
- Gyakori partnerváltás esetén a legjózanabb döntés az óvszer, ezzel nemcsak a nem kívánt terhesség, hanem a gyulladást okozó baktériumok ellen is védekezhetünk.
- Antibiotikumos kúra során ne csak a bélflóra helyreállítására figyeljünk, hanem használjunk olyan készítményeket is, melyek a hüvely flóráját erősítik.