Ilyen rágót rágjunk fogaink egészségéért

Az International Journal of Dental Hygiene legutóbbi számában közzétett tanulmány szerint a fogmosás kiegészítéseként fogyasztott cukormentes rágó kismértékben, de jelentősen csökkenti a lepedékképződést.

Az Amszterdami Akadémiai Fogászati Centrum (ACTA) munkatársai Rosalien Keukenmeester vezetésével azt vizsgálták, milyen hatást gyakorolnak a cukormentes rágógumik a lepedékképződésre és a fogínygyulladás paramétereire. A kutatók ebben a témakörben nézték át a szakirodalomban található kutatásokat. Az 594 kutatás közül hat fogmosás nélküli és négy fogmosásos vizsgálatot találtak, amelyek megfeleltek a feltételeiknek, vagyis randomizált, kontrollált klinikai kísérletek voltak, amelyeket 18 éven felüli, fogászati eszközöket nem viselő személyeken végeztek.

A kutatások résztvevői xilittel vagy szorbittal édesített cukormentes rágógumit kaptak, míg a kontrollcsoport semmilyen rágógumit nem fogyasztott. Az alanyok különböző időtartamig és más-más gyakorisággal fogyasztották a rágót. Az eredmények azt mutatták, hogy a fogmosás nélküli kutatásokban a rágógumi használata nem csökkentette jelentős mértékben a vizsgált paramétereket. A fogmosásos vizsgálatokban azonban öt kutatásból négy azt mutatta, hogy a cukormentes rágógumi statisztikailag jelentős mértékben csökkentette a lepedékképződést.

Keukenmeester elmondta, az elemzésből az derült ki, hogy naponta ötször egy rágó 10 perces rágása pozitív hatást gyakorol a lepedékképződésre, ha a fogmosás kiegészítéseként alkalmazzák. Ez alapján a szakértő ezt a beosztást ajánlja mindenkinek a lepedék visszaszorítására. Mivel azonban a szorbit enyhe karcinogén hatású édesítőszer, a fogorvosoknak naponta három rágóguminál többet nem érdemes javasolniuk betegeiknek. A xilitet vagy szorbitot tartalmazó rágógumik túlzott fogyasztása ráadásul más mellékhatásokkal is járhat, például hashajtó hatást gyakorolhat, és puffadást vagy hasmenést okozhat. A szakértő szerint ettől eltekintve a kutatás azt bizonyítja, hogy a cukormentes rágógumi fogyasztása a normális szájápolás része lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra