Kardiológus: napi két tojás a limit

Egy szakértő 8 táplálkozási tanácsát mutatjuk, amelyekkel még sokáig megőrizhetjük szívünk egészségét.

Dr. Laura Corr, 25 év szakmai tapasztalattal rendelkező kardiológus a Daily Mail számára foglalta össze azokat a hasznos és betartható táplálkozási tanácsokat, amelyekkel megelőzhetjük a szívbetegségeket, a diabéteszt, valamint a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kialakulását.

Kis változtatások is sokat jelenthetnek

A szakorvos azt írta, ő maga is szereti a finom ételeket, rajong a szalámiért, sajtokért és a híres angol karácsonyi pudingért, de manapság már teljesen másképp viszonyul a táplálkozáshoz: orvosi pályája során látta, mennyit jelent az egészséges szív szempontjából – rövid és hosszú távon egyaránt –, ha valaki odafigyel az egészségére.

szív, kardiológia, egészség, táplálkozás, szívbetegség,
Néhány apró változtatással máris sokat tettünk szívünk egészségéért. (Forrás: 123rf.com)

„Vannak olyan tényezők, mint például a gének vagy az életkor, amelyeken nem tudunk változtatni, de ha abbahagyjuk a dohányzást , mindennap mozgunk egy keveset, és helyesen táplálkozunk, akkor jelentősen csökkenthetjük a szívbetegségek kialakulásának kockázatát” – írta a szakértő. Azt is kiemelte, hogy egy kutatás szerint a nem megfelelő étrend tehető felelőssé a szívbetegségek, a stroke, illetve a cukorbetegség miatt bekövetkező halálozások nagyjából 50 százalékáért.

Hogyan táplálkozzunk szívünk egészségének érdekében?

Dr. Corr szerint a mediterrán diéta a „legszívbarátabb” étrend, sőt abban is segít, hogy leszámoljunk a túlsúllyal, a magas vérnyomásértékekkel, illetve normalizálódjon a koleszterinszintünk. A kardiológus szerint a legtöbben meglepődnek, hogy a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű pékáruk, halak, olívaolaj és diófélék mellett a többség gond nélkül fogyaszthat (a koleszterinszint szempontjából sokáig ellenjavallt) tojást és magas zsírtartalmú tejtermékeket is.

Egyes életmódbeli és étrendi változtatásokkal sokat tehetünk a jobb vérnyomásértékek eléréséért, ezzel együtt pedig a szívünk egészségéért is.

A szakorvos 8 táplálkozási tanácsa az egészséges szívért

1. Fogyasszunk napi 5-10 adag friss zöldséget, gyümölcsöt! Ezek magas rost-, vitamin- és antioxidánstartalmuknak köszönhetően szívünk jó barátai. Zöldségekből bátran ehetünk többet („minél többet, annál jobb” – írta a kardiológus), az édes gyümölcsökből viszont tartsunk mértéket, napi három adag bőven elég Dr. Corr szerint.

2. A szénhidrát nem ellenség, de válogassunk a „jó” szénhidrátok közül! Például cseréljük le a fehér kenyeret teljes kiőrlésűre, felejtsük el a cukros üdítőket és a kekszeket, krumpli helyett pedig alkalmanként használjunk inkább édesburgonyát.

3. Annyi húst együnk, mint halat! A kardiológus hetente 2-3 alkalommal fogyaszt húst (akkor is a friss húsokat részesíti előnyben a feldolgozott, túlsózott húsipari termékekkel szemben), és legalább ennyiszer halakat vagy rákféléket. Ezek Omega-3-tartalmuknak köszönhetően hozzájárulnak az artériák védelméhez is.

4. A telített zsírokat helyettesítsük egészséges olajokkal – a szakorvos az olívaolaj mellett a repceolajat javasolja.

5. Ügyeljünk a sóbevitelre, mert az évek során bevitt sómennyiség a magas vérnyomás és egyéb betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.

6. Napi két tojás és mértékkel fogyasztva a magasabb zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása is engedélyezett. Aki nem tud sajtok nélkül élni, annak azt ajánlja, egy adag ne legyen nagyobb egy kis matchbox autó méreténél.

7. Ha nem vagy alig fogyasztunk magas cukortartalmú, finomított élelmiszereket, akkor ebéd vagy vacsora után egy kisebb desszert is belefér az egészséges étrendbe.

8. Ami az alkoholt illeti, egyesek napi egy kis pohár vörösbor egészségvédő hatására esküsznek. Dr. Corr viszont egy korábbi kutatás eredményeit idézve azt írta: csak az nem jelent egészségügyi kockázatot, ha valaki nemet mond a szeszesitalokra. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy olykor ő is fogyaszt alkoholt - persze mértékkel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra