Elkezdett terjedni az influenza

Egyre több az influenzaszerű megbetegedés az országban, miközben a laboratóriumi vizsgálatok is egyre több esetben igazolják az influenzavírusok jelenlétét a beküldött mintákból.

Mi utalhat arra, hogy influenzával vagy náthával van-e dolgunk? Részletek itt.

Az előző hetihez képest több mint 10 százalékkal többen, mintegy 11 ezren fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz a karácsony előtti, 2018. december 17-23. közötti héten - tette közzé csütörtöki jelentésében a Nemzeti Népegészségügyi Központ influenza-figyelőszolgálata. A betegek legnagyobb arányban, közel 40 százalékban a 15-34 éves korosztályból kerültek ki. Ami a területi megoszlást illeti, a legtöbben Fejér megyében kértek orvosi segítséget panaszaik okán, közel háromszor annyian, mint az országos átlag. Szintén sokaknál jelentkeztek influenzaszerű szimptómák a fővárosban, illetve Győr-Moson-Sopron, Pest és Hajdú-Bihar megyében.

Egyre több az influenzás megbetegedés az országban
Egyre több az influenzás megbetegedés az országban

Az 51. naptári héten összesen 44 influenzagyanús betegtől kaptak vizsgálati anyagot a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumi szakemberei, amelyből tíz influenza A vírust azonosítottak. Az orvosok által beküldött 36 mintából két betegnél a 2009-ben világjárványt okozóhoz hasonló influenza A(H1N1), három-három főnél pedig influenza A(H3N2) és influenza A(NT) vírus okozta fertőzést diagnosztizáltak. A hagyományos diagnosztikus célú beküldés keretében vizsgált 8 mintában egy-egy esetben influenza A(H3N2) és influenza A(NT) vírus jelenlétét igazolták.

Még nem késő beoltatni magunkat

Még érdemes kérni az influenza elleni védőoltást a háziorvosoktól - hívta fel a figyelmet Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Hozzátette: különösen a rizikócsoportba tartozóknak és az egészségügyi intézményekben dolgozóknak érdemes oltatniuk magukat, számukra az idei szezonban is 1,3 millió adag térítésmentes vakcina áll rendelkezésre.

Kiemelte, hogy a különböző krónikus betegségben szenvedőknek, a várandósoknak és a 60 évnél idősebbeknek mindenképpen érdemes kérniük az oltást. A vakcina beadásától számítva két hét alatt alakul ki a védettség. Kitért arra is, hogy a félévesnél idősebb gyerekek számára külön védőoltás áll rendelkezésre. Féléves kor alatt nem ajánlott az oltás, de a családtagoknak érdemes beoltatniuk magukat.

Müller Cecília elmondta, hogy megbetegedések már vannak, de járvány még nincs. A szakemberek január végére, február elejére prognosztizálják az influenzajárványt .

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
Ecet helyett így tüntesd el a vízkövet: pár perc alatt szinte magától leválik a vízforralóról
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: +4 °C

Túlnyomóan borult időre számíthatunk, és többfelé alakul ki jellemzően gyenge intenzitású eső, zápor, csak késő este kezd el északkelet felől csökkenni a felhőzet. Nagy területen megerősödik, a Nyugat-Dunántúlon viharossá fokozódik az északias szél.A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 11 fok között alakul. Késő este 3, 8 fok valószínű. Északi-északkeleti áramlással hideg levegő zúdul a Kárpát-medence fölé, ami az arra érzékenyek körében hidegfronti jellegű hatást fejthet ki.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Hány kalória van egy szelet pizzában? – Kalóriakvíz feketeöves diétázóknak A tudatos táplálkozás alapja, hogy tisztában legyünk azzal, mit és mennyit eszünk. A kalóriaszegény ételek megválasztása segíthet, ha a fogyás a cél.
kvíz
Szem és látás: alaptudás, mégis sokan hibáznak – Teszteld magad kvízünkben! Szemünk egészsége kellő törődést igényel a mindennapokban, sokszor mégis megfeledkezünk róla. Mennyire vagy jártas a témában? Teszteld a tudásod kvízünkben!