Lehetőség a bajba jutott devizahiteleseknek - az árfolyamfixálásról

Nem minden bajba jutott adós felel meg a törvényi előírásoknak a fix árfolyamon történő végtörlesztés vagy a forinthitelre történő átváltás feltételeinek, így érdemes a hitelt nyújtó pénzügyi szolgáltatónál érdeklődni az egyéb megoldásokról.

Nincs akkor sem veszve semmi, ha a törvényi előírásoknak nem felelünk meg - már ami a végtörlesztést illeti például -, hiszen így is marad mentőövünk. Ilyen esetekben jelenthetnek megoldást ugyanis az egyéb, törvény által biztosított megoldások – például az árfolyamfixálás.

2011. augusztus 12. napjától – jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén –lehetőség van arra, hogy a devizahitelesek maximum három évig, de legkésőbb 2014. december 31-ig előre rögzített árfolyamon fizethessék havi törlesztőrészleteiket devizahitelük után. Igény esetén a banknak az adós számára ezt díjmenetesen kell biztosítania.

Mire vonatkozik az árfolyamfixálás?

Fontos, hogy az árfolyamrögzítés lehetőségét – egyéb feltételek teljesítése esetén – csak akkor vehetjük igénybe, ha a rögzített árfolyamon történő fizetés indulásáig nem halmozunk fel 90 napot meghaladó fizetési késedelmet! A rögzített árfolyam az EUR, CHF és JPY alapú hitelekre vonatkozik. A rögzítés mértéke euro hitelek esetén 250 forint/euro, svájci frank hitelek esetén 180 forint/ svájci frank és japán jenben fennálló hiteleknél 200 forint/100 jen. Akik tehát a programban részt vesznek, hiteleiket ezen az árfolyamon törlesztik három évig.

Mi az a gyűjtőszámla?

Az árfolyamrögzítés időszaka alatt a törlesztőrészletnek a tényleges árfolyamon számolt és a rögzített árfolyamon fizetett különbözetét a bankok gyűjtőszámlán tartják nyilván. Ennek alapján a gyűjtőszámlán felhalmozódó összeg a piaci árfolyam és a rögzített árfolyam különbségének megfelelően alakul.

Jól jegyezzük meg!

Az árfolyamrögzítő programban való részvétel lényegében új hitelfelvételt jelent, azaz a lehetőség igénybe vételét érdemes megfontolni, ha jelenleg komoly törlesztési gondok fenyegetnek bennünket, de anyagi helyzetünk, pénzügyi lehetőségeink egy-három éven belül várhatóan kedvezőbben alakulnak, és a jelentkező többletterheket később nagyobb biztonsággal tudjuk vállalni. Rizikós továbbá az is, hogy ha késedelembe esünk, a 91. napon a banknak joga van felmondani a szerződésünket, ezáltal egy összegben esedékes lesz a tartozás!

A tervezésbe azt is bele kell kalkulálni, hogy árfolyamfixálás esetén 2015 januárjától viszont már két hitelt kell párhuzamosan törlesztenünk, az eredeti devizakölcsönt a tényleges törlesztési árfolyamon, illetve a forint alapú gyűjtőszámlán összegyűlt hiteltartozást.

A fizetési nehézségek rendezésének egyik formája lehet az ingatlan értékesítése is, és egy kisebb lakásba költözés. A rögzítés hároméves futamideje ugyanis lehetőséget biztosít arra, hogy az ingatlant megfelelő áron értékesítse, helyette egy szerényebb lakásba költözzön, és tartozásait kiegyenlítse.

Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával

További információk a témában:

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra