Így tegyük csodafegyverré a kávét

Megvan a kávé adagolásnak a megfelelő módja ahhoz, hogy a leginkább kiaknázhassuk az általa nyújtott előnyöket.

Köztudott a kávéról , hogy fokozza az energiát, a termelékenységet, felpörgeti az agyat, a testet, erőt ad, hatékonyabbá tesz, amellyel könnyebbé válik számos feladat: a tanulástól az emlékezésen át a feladatmegoldásig. De mint minden dologgal, a koffeinnel is túlzásba lehet esni, és akár ellentétes hatást is kiválthatunk, ha nem tudjuk, mikor kell éppen a csészéhez nyúlni.

Nem sokat segít, ha eleve fáradtak vagyunk

A koffein leginkább akkor hat, ha pihentek vagyunk. Ez a szervezetre gyakorolt hatása miatt van így, a koffein ugyanis nagyon hasonlít a szervezetünkben termelődő adenozin nevű kémiai közvetítő anyagra, amely folyamatosan termelődik ébrenlét során és egyre jobban lassítja az agyműködést. Tehát minél tovább vagyunk ébren, annál több termelődik, és annál fáradtabbak vagyunk.

Mennyi a túl sok kávé? Több kutatás is megcáfolta azt a korábbi elképzelést, miszerint a kávé fogyasztása kifejezetten előnytelen, sőt káros a szervezetünk számára. Az elmúlt időszakban egyre több bizonyítékot találtak arra, hogy a kávé kifejezetten egészséges, de csak akkor, ha nem visszük túlzásba a fogyasztását. Kattintson! Ha azonban kávét iszunk, az adenozin helyett a koffein csatlakozik rá a receptorokra, így a kiszoruló adenozin nem tudja kifejteni hatását. Ezért van az, hogy egy csésze fekete nedű után az idegrendszerünk kevésbé lesz fáradt és szervezetünk is erőre kap.

De ha túl fáradtak vagyunk, a fenti folyamat már nem működik. A koffein akkor működik a leghatékonyabban, ha előtte aludtunk - mondta Stephen Braun, egy, az alkohollal és a koffeinnel foglalkozó szakkönyv szerzője. "Ha jelentős alváshiányban szenvedünk, a koffein áldásos hatása alig lesz észlelhető."

Mennyit és mikor?

Még 2014-ben jelent meg a Nature Neuroscience szaklapban, hogy a koffeinfogyasztás javítja a hosszú távú memóriát, amely révén jobban és tovább emlékezünk az információkra. A kísérlet során a Johns Hopkins University kutatói két csoportot teszteltek, az egyik nem kapott koffeint, a másik pedig 200 milligrammos (ez nagyjából 2 csésze kávé) koffeintablettát, majd képeket mutattak nekik és másnap letesztelték, ki, mennyire emlékszik a fotókra. "Azt találtuk, hogy már 200 milligramm koffein megnövelte a memóriát 24 órás periódusban" - mondta Michael Yassa, a tanulmány egyik szerzője. Ahhoz tehát, hogy kihasználjuk a koffein előnyös hatását , Yassa szerint mérsékelt mennyiségű koffeint érdemes fogyasztanunk a szellemi megpróbáltatások előtt.

Nem mindegy, mikor mennyi koffeint fogyasztunk

Nem mindegy, mikor mennyi koffeint fogyasztunk Az azonban mindenkinél eltérő, hogy pontosan mikor és mennyi elfogyasztott koffein a legeredményesebb, Yassa szerint univerzális dátum és mennyiség nem létezik. A koffein átlagos felezési ideje a testben 4 óra, ez azt jelenti, hogy akár 2-10 óra között változhat a lebomlásának ideje - egyéntől függően, ezért érdemes mindenkinek magának kitapasztalnia, mikor érdemes meginnia kávéadagját.

"A koffein is ugyanolyan, mint minden más hatóanyag, például túlzott fogyasztása esetén egyre romló hatás tapasztalható" - tette hozzá. Tehát minél többet kávézunk, annál inkább elfoglalja az adenozin helyét a koffein, erre válaszul a szervezetünk újabb és újabb adenozin-receptorokat állít hadrendbe, így pedig még több kávéra van szükségünk ahhoz, hogy kiszorítsuk az adenozint, ezáltal megakadályozzuk, hogy álmosítani kezdjen minket. Ezért érzik szinte letaglózóan fáradtnak magukat a kávéfüggők, ha csak egyetlen szokásos adagot kihagynak.

Nagy agykapacitási igénylő esemény (például egy vizsga) esetén közvetlenül előtte érdemes fogyasztani. Már egy 2009-es tanulmány is bebizonyította, hogy azok, akik brainstorming előtt 150 mg koffeint tartalmazó kávét ittak, nagyobb hajlandóságot mutattak az együttműködésre, mint azok, akik koffeinmenteset kaptak. Nem véletlen, hogy számos kutatócsoport foglalkozik a koffeinnel és hatásával.

Forrás: Thanhnien News

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra