Drasztikusan megemelnék a nyugdíjkorhatárt

Több országban is 70 fölé kell emelni a nyugdíjkorhatárt, hogy a jelenlegi finanszírozási rendszer fenntartható legyen - áll az OECD nemrég publikált jelentéséből.

Mivel a fejlett országokban az idősek aránya drasztikusan megemelkedik, a következő évtizedekben tovább tolódik a nyugdíjkorhatár, és a juttatások összege is csökkenhet - legalábbis ez derült ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közelmúltban publikált tanulmányából . Úgy tűnik, a következő évtizedekben sokkal komolyabb feladat lesz az öngondoskodás.

Van, aki 2 milliós nyugdíjat kap Rendkívül széttagolt az idősek társadalma: hetvenszeres különbség is lehet a legkisebb és legnagyobb magyar nyugdíj között. Kattintson a részletekért!

Az elmúlt évtizedekben az OECD-országok többször is változtattak a nyugdíjrendszerükön, amelyet főként a társadalom elöregedése indokolt. A legegyszerűbb lépés persze a nyugdíjkorhatár felemelése volt, néhány ország viszont ennél komolyabb változásokkal tette hosszútávon fenntarthatóvá az időskori ellátást. A kilencvenes években Olaszország, Lettország, Lengyelország és Svédország is áttért egy olyan finanszírozási rendszerre, amelyben egyéni számlán tartják nyilván minden munkavállaló befizetett járulékait, azt pedig folyamatosan növelik egy megadott kamattal. Egyes országok pedig a hagyományos befizetés és a magánszámla közötti átmenettel próbálták kezelni az idősödő társadalom okozta kihívásokat.

A várható élettartam növekedése mellett a születésszám csökkenése is arra kényszerítette az országokat, hogy a nyugdíjkorhatárt folyamatosan növeljék. A munkaerőpiacra frissen belépő generáció átlagosan 6,5 évvel idősebb korban kapja majd meg az első nyugdíját, mint az 1940-es születésűek. Várhatóan csökken, majd teljesen el is tűnik a férfiak és nők közötti nyugdíjkorhatár-különbség is.

Tovább emelkedhet a nyugdíjkorhatár. Fotó: iStock
Magyarországon is tovább emelkedhet a nyugdíjkorhatár. Fotó: iStock

A tanulmány szerint a nyugdíjkorhatár csak hat vizsgált országban - Görögország, Franciaország, Szlovénia, Kolumbia, Luxemburg és Törökország - maradhat 65 éves kor alatt. 18 vizsgált tagországban 65 év lesz a korhatár (közöttük Magyarországon is), míg Dániában, Hollandiában és Olaszországban 70 év fölé emelkedik a következő néhány évtizedben.

Magyarországon 72 évre kellene emelni a nyugdíjkorhatárt

Magyarországon egyelőre nincs jogszabályban rögzítve további korhatáremelés. Csakhogy ez a módosítás is vélhetően elégtelen lesz, hiszen legutóbb az Eurostat tanulmánya hozta ki, hogy hazánkban 72 évre kellene emelni a nyugdíjkorhatárt ahhoz, hogy az elöregedés ne csökkentse jelentősen a nyugdíjasok életszínvonalát - összegzi a Napi.hu . Ezt több dolog is indokolja: jelenleg minden hatodik, 2030-ban viszont már minden negyedik magyar 65 évesnél idősebb lesz, mellette pedig történelmi mélypontra zuhan a járulékfizetők száma is.

Az OECD korábbi elemzése szerint a magyar nyugdíjrendszer nagy problémája, hogy nagyon nagy a nyugdíjasok gyors elszegényedésének a veszélye, illetve a karrierív megszakításának Magyarországon van a legnagyobb negatív hatása a nyugdíjakra. Az OECD javasolná az alapnyugdíj bevezetését, ami mindenkinek járna szolgálati időtől függetlenül, a kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségeket (különösen a Nők 40-et) viszont megszüntetné.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra