A vizelési gondokért a prosztata lehet felelős

Sok idősödő férfi él át naponta kínos perceket nehezen kontrollálható vizelési panaszok miatt. Jó tudni, hogy ezek a nehézségek férfiaknál legtöbbször valamilyen prosztatagonddal függnek össze.

Mi a prosztata?

A prosztata egy viszonylag kicsi, gesztenye alakú szerv, a húgyhólyag alatt helyezkedik el. Tejszerű nedvet termel, amely az ondó része, segíti a hímivarsejtek mozgását és anyagcseréjét. Kivezető csöve, az ondóvezetékhez hasonlóan, a húgycsőbe nyílik.

Mivel a prosztata szorosan körülfogja a húgyvezetéket, az esetleges elváltozásai, megnagyobbodása, daganata a vizelet útját akadályozhatja. Gyakori (különösen éjszaka jelentkező) vizelési inger mellett vizeletürítési nehézségek jelezhetik a bajt: nem sikerül tökéletesen kiüríteni a hólyagot, a vizelet gyengén vagy csak cseppenként jön, előfordulhat a vizelés közben csípő, égető érzés, hidegrázás. A prosztata betegségeinek korai szakaszukban egyébként kevés a tünete, ezért is kell a vizelési panaszokat komolyan venni, az okait kivizsgálni.

Mi baja lehet a prosztatának?

A prosztata leggyakoribb betegségei a prosztatagyulladás és a prosztata jóindulatú megnagyobbodása . Ezeknél szerencsére jóval ritkább a prosztata rákos megbetegedése. A tünetek mindhárom betegségcsoport esetében hasonlóak: a vizelési nehézségek mellett fájdalom jelentkezhet a herezacskó mögötti területen, illetve fájdalmassá válhat az ejakuláció is.

A prosztatagyulladás bármilyen életkorban előfordulhat, a leggyakoribb oka baktériumfertőzés. A prosztatagyulladás akadályozza a vizeletürítést a hólyagból, a hólyag így fogékonyabbá válik a fertőzésre, hiszen a visszamaradó vizeletben megnő a baktériumok mennyisége. A heveny prosztatagyulladás tünetei: fájdalom, láz, gyakori vizeletürítés, amit égető érzés kísér, vér vagy genny jelenik meg a vizeletben. A krónikus prosztatagyulladás esetében az utóbbi tünet hiányzik, de gyakori a deréktáji fájdalom és a potenciazavar. A prosztatagyulladás erősödésével egyre nehezebbé válik a vizelés.

A prosztata jóindulatú megnagyobbodása ötven év felett már a férfiak egyharmadát érinti. A megnagyobbodott prosztata az eredeti méretének többszörösét is elérheti, így szűkíti, összeszorítja a húgyvezetéket, akadályozza a vizelést, úgynevezett túlfolyásos inkontinenciát okozhat. Gyakoribbá válik a vizelés, éjszaka különösen sokszor jelentkezik az inger, de a vizeletsugár nehezen indul meg és nehéz befejezni is az ürítést. A vizelés zavarai, akadályozottsága más betegségeket is elindíthat, így például a pangó vizeletben elszaporodó baktériumok fertőzést, hólyag- és vesegyulladást, -károsodást, hosszabb távon veseelégtelenséget is okozhatnak.

A prosztata jóindulatú megnagyobbodása ötven év felett már a férfiak egyharmadát érinti, vizeletcsepegés inkontinencia vizeletürítési nehézség prosztatagyulladás prosztatarák prosztata-megnagyobbodás hólyagtréning prosztata
A prosztata jóindulatú megnagyobbodása ötven év felett már a férfiak egyharmadát érinti.

A prosztatarák a tüdő és a vastagbélrák után a harmadik leggyakoribb daganatfajta a férfiak körében. Alattomos elváltozás, korai szakaszban alig mutat tüneteket. Első tünetei hasonlóak a jóindulatú prosztata-megnagyobbodáséhoz. A vizelés égető érzéssel jár, a vizelet színe rózsaszínre változhat, az ürítést nehéz megkezdeni, és egyre gyakrabban kell éjszaka kimenni a WC-re. Ha felfedezik korai szakaszban, jól gyógyítható. Előrehaladott állapotú prosztatarák kezelése során, ha besugárzás vagy műtét válik szükségessé, mellékhatásként előfordulhatnak más jellegű inkontinens panaszok is: a besugárzás hiperaktív hólyagot eredményezhet a hólyagnyálkahártya irritációja következtében, a daganat miatt végzett műtét során pedig sérülhet a záróizom, vagy az azt mozgató idegek, ezért átmeneti vagy tartós inkontinencia léphet fel.

Hogyan kezelhető a férfi inkontinencia?

Ne felejtse el: nincsen egyedül, rengeteg embernek van vizelettartási nehézsége, ezért ne szégyelljen beszélni róla orvosával. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy az ilyen kellemetlenségeket a korosodással elkerülhetetlenül együtt járó gondoknak tekintik, és beletörődnek, pedig van rájuk megoldás, kezelési lehetőség. Mindenképpen tanácsos utánajárni a jelenség okainak, mihamarabb szakorvoshoz fordulni, hiszen ezek a kellemetlenségek más, súlyosabb betegség jelei is lehetnek. Nem kell félni az urológustól: csekély kellemetlenséggel ugyan jár a prosztatavizsgálat, de az egészsége, gyógyulása, életminősége nyilván megér ennyit!

Az adott prosztatabetegség kezelése oldhatja meg az általa okozott vizelési gondokat. Stressz inkontinencia esetén (tulajdonképpen ez a vizeletcsepegés) - amikor köhögés, tüsszentés, erőlködés során cseppen el a vizelet - hasznosak lehetnek a medencefenék gyakorlatok, a medencefenék izmainak összehúzása és elernyesztése.

Késztetéses inkontinenciánál - amikor a vizeletvesztést hirtelen parancsoló inger előzi meg - az úgynevezett antikolinerg gyógyszerek képesek meggátolni a hólyaggörcsöt okozó idegi impulzusokat. Hólyagtréning is hatásos lehet, amelynek segítségével megtanulhatja elnyomni a hirtelen jelentkező vizelési ingert. Ha pedig nem sikerül teljesen felszámolni a vizeletvesztés veszélyét, jó tudnia, hogy számos inkontinencia termék létezik, pl. speciálisan férfiak számára kifejlesztett inkontinencia-betét, ami jelentősen javíthat az életminőségén.

Figyeljen az étrendre!

Vannak kifejezetten prosztatabarát táplálékok, amelyek antioxidáns-, flavonoid- és ásványi anyagtartalmuknak köszönhetően valamelyest védenek a prosztatagondoktól. Ilyen például a paradicsom, a szója és a tökmag. Egészséges az olajos magvak, a nyers zöldségek, gyümölcsök, a barna rizs, a bab, a borsó, a hidegen sajtolt növényi olajok (olíva, szezámolaj) fogyasztása is. Ugyanakkor az elhízás, a túlzott húsfogyasztás, a zsíros ételek, az alkohol, a sok koffein viszont megnöveli a prosztatabetegségek, köztük a rák kockázatát.

inkontinencia

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes marad a felhőképződés. Az északkeleti harmadban átmenetileg csökken a csapadékgócok számossága, miközben délnyugat felől további záporok, zivatarok érkeznek, képződnek. Éjjel egyre inkább az eső, záporeső válik jellemzővé. Az északkeleti szelet főleg északkeleten kísérik élénk széllökések, de záporok, zivatarok környezetében előfordulhatnak erős széllökések is. Hajnalban általában 10 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra