Így lett a gonorrhea az egyik legfenyegetőbb betegség

A gonorrhea (más néven kankó vagy tripper) ősrégi betegség, amelynek kezeléséről már az ókori orvosok is értekeztek. A korábban viszonylag gyorsan kikezelhető bakteriális fertőzés azonban mostanában kezd igen komoly fenyegetést jelenteni. Ideje megismerkedni vele.

Világszerte évente több mint 100 millió gonorrhea-fertőzést regisztrálnak, s ez a fejlett világban a chlamidia után a második leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés. A betegség elsősorban a nyálkahártyákat támadja. Megfertőzheti a méhnyak, a végbél, a garat, a húgycső membránját, de akár a szem kötőhártyáját is. Leggyakoribb tünete a bő, elszíneződött folyás. Kenetvétel segítségével mutatható ki, antibiotikummal gyógyítható, ám a kezelés elmulasztása esetén súlyos szövődmények léphetnek föl, például a nőknél a meddőség, férfiaknál pedig a nemzőképesség elvesztése.

A betegség sok gondot okozott egészen addig, amíg a 1930-tól antibiotikummal kezdték kezelni. A gonokokkusz baktérium aztán évtizedeken keresztül fejlesztette ellenálló képességét a különböző antibiotikumokkal szemben, s mára alig pár hatásos szer maradt ellene. Ha a tendencia folytatódik, a gonokokkusz ellen hamarosan szinte semmit sem tehetünk.

Az elmúlt évtizedekben egyre több bizonyítékot találnak a szakemberek arra, hogy a gonorrhea olyan módon fejlődik, hogy annak gyógyítása nehézzé, sőt talán lehetetlenné válik. Most újabb orvosok figyelmeztetnek a "szupergonorrhea" veszélyeire.

Rezisztenssé vált a penicillinre

Amikor a gonorrheát az 1960-as években elkezdték penicillinnel kezelni, a tudósok megfigyelték, hogy néhány baktériumtörzs elkezdett egy penicillináz nevű enzimet termelni, amely miatt a penicillin haszontalanná vált ellenük. Az 1980-as években aztán azok a törzsek is rezisztenssé váltak a penicillinre, amelyek nem állítottak elő penicillinázt. Ehhez más eszközöket, például kromoszóma mutációkat használtak.

gonorrhea, antibiotikum, gonorrea, tripper, kankó
A GONORRHEA VÍRUSÁT EGYRE KEVESEBB ANTIBIOTIKUM KÉPES ELPUSZTÍTANI

Az ellenállás kibontakozása nem állt meg, s 2010-re közel a vizsgált minták 30 százaléka már rezisztens volt a következő antibiotikumokra: penicillinre, tetraciklinre, és a ciprofloxacinre (vagy ezek valamilyen kombinációjára), ami azt jelenti, hogy a gonorrhea ellen addig használt gyógyszerek zöme megszűnt működni.

Egy torontói klinikán 2013-ban a gonorrhea fertőzést kapott betegek 6,7 százaléka minden létező antibiotikumot megkapott, ami csak rendelkezésre állt, mégsem gyógyult meg.

A folyamat gyorsabb, mint gondolnánk

A gyógyszerrezisztencia kialakulásának útja ma már közismert. De talán kevésbé tudott, hogy ez a folyamat gyorsabb, mint ahogyan meg tudjuk változtatni az alkalmazott standard eljárásokat. Ez azért rossz hír, mert ha kifutunk az igazán hatásos antibiotikumokból, ahogy a torontói esteknél, akkor már semmi sem marad a kezünkben, amelyet felhasználhatnánk ellene.

Márpedig, ha nem kezelik, a gonorrhea fájdalmas duzzanatot okoz a genitáliákban, amit meddőség, méhen kívüli terhesség (és a baba vaksága) követhet. Sőt, ha átkerül a baktérium a véráramba, ízületi gyulladást, bőrgyulladás, és akár halált is okozhat. Azaz a veszélyessége hamarosan összemérhetővé válhat a HIV-ével .

Forrás: thrillist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra