Ezért ne igyunk vizet csípős paprikára

Tudja, miért izzik a szánk chilievés után és miért bömbölünk fájdalmunkban, ha vizet iszunk rá? Az American Chemical Society vegyészegylet most publikált új videójából kiderül.

Ami a csípősséget illet, a kapszaicin nevű molekula a ludas, amely minden paprikában megtalálható, igaz, különböző mértékben – az ezek közti különbséget a csípősség hígításon alapuló mértékegységével, a Scoville-egységgel (SHU) mérjük. Az összehasonlítás kedvéért: az Erős Pista 1000 SHU, erősebb “hegyes erős” paprikáink 2500 SHU körül mozognak, a mozikban a nacho mellé fogyasztott jalapeno paprikák 2500-8000 SHU között vannak, a világ jelenlegi legcsípősebb paprikája, a Carolina Reaper pedig 1,5 millió SHU.

Az ezekben található kapszaicin a szájban lévő fájdalomreceptorokhoz kapcsolódik, ennek hatására az agyunk azonnali válaszreakciót indít, hogy testünk a lehető leggyorsabban meg tudjon szabadulni a fájdalomkeltő anyagtól. Ezért kezdünk el könnyezni, ezért kezd el folyni az orrunk és ezért is kezdünk el izzadni.

A csilipaprika újabb csodát ígérhet orvosi szempontból is, nem csak a kulináris élvezetek terén. Kattintson a részletekért! Minden embernek más azonban a kapszaicintűrő képessége. Ezért is próbálják meg sokan csillapítani a szűnni nem akaró fájdalmat. Mivel a kapszaicin apoláris, ezért csak apoláris molekulákkal teli anyagokban oldódik, a víz pedig nem ilyen. (Az apolaritás egyben a víztaszító hatással is együtt jár.) A tejben lévő zsír- illetve kazeinmolekulák viszont apolárisak, ezért ideálisak arra, hogy eltávolítsák szánk fájdalomreceptoraihoz tapadt kapszaicinmolekulákat.

Ha vizet iszunk, az nemcsak hogy nem csökkenti a fájdalmat, hanem a kapszaicint elteríti szánk felületén, tehát még jobban fogjuk érezni a fájdalmat. A zsíros-olajos ételek viszont könnyíthetnek rajtunk, akár sajtot, akár vajas kenyeret eszünk, az tompítani fogja az égő érzetet. Az alkoholtartalmú italok az etanolmolekula jellegéből adódóan szintén képesek feloldani a kapszaicint.

Természetesen, ha kellően erősek vagy kitartóak vagyunk, időt is adhatunk magunknak, a kapszaicin hatása ugyanis idővel csökken, majd teljesen megszűnik.

Forrás: IFL Science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra