Így készüljünk fel a síelésre

A síelés közben szerzett sérülések száma évről évre egyre magasabb, egyre többen kerülnek kórházba a lejtőkről csonttöréssel, szalagszakadással vagy vállficammal. Ennek egyik oka, hogy kevesen végzik el a bemelegítő gyakorlatokat, felkészítve így a testet az egész napos mozgásra.

A síelésre felkészülni már csak azért is érdemes alaposan, mert mindent meg kell tenni, hogy jól teljen a szabadidő. Ezért legjobb, ha már otthon elkezdjük a felkészülést.

"Például ráhangolhatjuk az izmokat, hogy csökkentsük az izomláz mellett az esések során a sérülés kockázatát, mert az izomzat védi a csontokat és ízületeket" - mondta el a Der Standardnak dr. Sascha Sajer ízületi fájdalmakra specializálódott szakember, aki szerint mindez különösen a törzsre és a lábakra vonatkozik, mert síelés közben ezeket vesszük a leginkább igénybe.

"Aki nem jár rendszeresen konditerembe, vagy nem sportol, az már három hónappal a síelés előtt elkezdheti az erősítő edzéseket" - javasolja Thomas Müllner, a bécsi evangélikus kórház baleseti sebésze, aki naponta szembesül sportsérülésekkel. Ezek a gyakorlatok azok számára különösen fontosak, akiknek valamely ízülete már átesett műtéten, esetleg protézissel élnek.

Nemcsak az előkészület, hanem az időtartam és az intenzitás is számít, például érdemes délelőtt a lejtőkön csúszni, délután viszont túrázni a hótalpakkal, ami védi az ízületeket, továbbá javítja az állóképességet is. A két említett orvos a következő öt könnyen teljesíthető gyakorlat elvégzését javasolja síelés előtt.

Síelés közben a hideg rendkívül igénybe tudja venni bőrünket, ezért nem árt előre felkészülni. Néhány termék kifejezetten hasznos lehet e célra , ha a sportolásnak és kikapcsolódásnak ezt a formáját választjuk.

Ugrálás zárt lábbal

Különösen jó bemelegítő gyakorlat a testnek és a vérkeringésnek. Szúrjuk a hóba a síbotunkat, majd zárt lábakkal, hajlított térddel ugráljunk fél percig jobbról balra és vissza.

Guggolás

A test alsó részének leghatékonyabb bemelegítő gyakorlata. A karjainkat nyújtsuk előre, zárjuk össze a lábunkat, majd állásból térdhajlítással ereszkedjünk le, amennyire csak tudunk, és emelkedjünk vissza. Ezt legalább hússzor ismételjük meg, majd rövid szünet után ismét hússzor, összesen pedig nyolcvan alkalommal.

Megfelelő bemelegítés után felhőtlenül élvezhetjük a síelést
Megfelelő bemelegítés után felhőtlenül élvezhetjük a síelést

Fekvőtámasz

Erősíti a testet, amely így jobban ellenáll az ütközéseknek. Legalább tizenötöt nyomjunk le.

Kitörés váltott lábbal előre

Ez javítja a koordinációt és az egyensúlyt, nyújtja a csípő izmait, erősíti a térdet és a bokát. Mindkét lábbal legalább tizenöt-tizenöt kitörést végezzünk.

Síelő pozíció

Hajlítsuk be a térdünket, majd hajoljunk előre, vegyünk fel olyan pozíciót, mintha síelnénk, és maradjunk így negyven másodpercig. Ezután álljunk fel és pihenjünk kicsit, majd még négyszer ismételjük meg.

Ha a szállásunkon van edzőterem, akkor még hatékonyabb combizom-erősítő gyakorlatokat végezhetünk. Mindemellett az orvosok szerint saját képességeink helyes felmérése legalább olyan fontos a sérülések elkerüléséhez, mint a bemelegítés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra