Egyedülálló műtétet végeztek Debrecenben

Az országban elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában végeztek tüdőverőér-tágítást.

A nemzetközi orvoscsoport múlt hét szombaton két betegnél hajtotta végre a beavatkozást, amellyel a tüdőerek magas vérnyomását csökkentették. Mindkét páciens krónikus tromboembóliás pulmonális hipetróniában szenvedett, amely súlyos nehézlégzést , kisebb fizikai terhelhetőséget és akár eszméletvesztést is okozhat. Az első hazai ballonos pulmonális értágítást (BPA) Irene Lang professzor, a bécsi Allgemeines Krankenhaus (AKH) kórház II. Belgyógyászat-Kardiológiai osztályának vezetője és tanítványa, Christian Gerges végezte a debreceni kardiológiai és szívsebészeti klinika intervenciós kardiológusainak közreműködésével - olvasható az egyetem közleményében.

Magyarországon is meghonosítanák

A nagy szakértelmet és türelmet igénylő, komplex katéteres eljárást egy 59 éves férfinál és egy 82 éves nőnél végezték el. A 2-3 órás beavatkozás során a tüdő véráramlását akadályozó vérrögöket ballonnal kitágították, így az áramlási akadály mérséklődött, a tüdőerekben pedig csökkent a nyomás, ezzel együtt a szív terhelése is.

A debreceni klinikán egyedülálló műtétet hajtottak végre
A debreceni klinikán egyedülálló műtétet hajtottak végre

A módszert a világon először 1988-ban alkalmazták, az első nagyobb betegszámú vizsgálatot 2001-ben publikálták, 2004-től pedig elsősorban Japánban tökéletesítették az eljárást, amely azóta az Egyesült Államokban, Norvégiában, az utóbbi évtizedben pedig Európa más országaiban is egyre elterjedtebb lett.

A közleményben hangsúlyozzák: a Debreceni Egyetem szakemberei bíznak benne, hogy az eljárást Lang professzor és munkatársai, valamint a Klinikai Központ orvosai segítségével sikerül meghonosítani Magyarországon is. A betegek életében ugyanis jelentős változást hoz a BPA-beavatkozás: a kezelés következtében csökkennek a fulladásos panaszok és nő a fizikai terhelhetőség.

A módszer nagy előnye a rövid felépülési idő, hiszen a műtét után kétnapos intenzív megfigyelést követően a betegeket akár már a harmadik nap hazaengedhetik. Az első magyarországi ballonos tüdőverőér-tágításon átesett betegek jól vannak, kedden már el is hagyhatták a klinikát - zárul az egyetem közleménye.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
máj
Meddig képes meggyógyítani magát a máj? – A szervezet legnagyobb túlélője
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult idő várható, inkább csak kevés helyen és kis eséllyel szakadozhat fel hosszabb időre a felhőzet. Elsősorban a Dunától keletre fordulhat elő gyenge vegyes halmazállapotú csapadék - eső, havas eső, hóesés egyaránt lehet - a nap második felében átmenetileg csökken a csapadékhajlam. A délkeleti, déli szél többfelé élénk, főként a déli tájakon, valamint az Észak-Dunántúlon néhol erős lesz.A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 2 és 9 fok között várható. Fronthatás nem terheli az arra érzékenyek szervezetét.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!