Néhány év múlva forgalomba kerülhet az AIDS-tapasz

A klinikai kipróbálás újabb fázisába lépett a magyar fejlesztésű, világszenzációnak számító AIDS-tapasz, és most kiderülhet, hogy a fertőzés után mennyi idővel a leghatásosabb - jelentette ki az InfoRádiónak a tapasz magyar kifejlesztője. Lisziewicz Julianna hozzátette: a termék legkésőbb öt éven belül forgalomba kerülhet.

A magyar kutató elmondta: az AIDS-tapasz vizsgálata jelenleg a fázis kettes szakaszban van; a tesztelés az Egyesült Államokban és Svédországban már folyik, jövőre pedig valószínűleg Németországban is elkezdődhet.

A vizsgálatokban a betegség különböző stádiumában lévő HIV-fertőzöttek vesznek részt, a köztük lévő különbség abban áll, hogy milyen kezelést kapnak még az AIDS-tapaszon kívül - fűzte hozzá Lisziewicz Julianna.

A szakember kiemelte: újdonságnak számít a tapasz mechanizmusa, az eddigi gyógyszerek a vírus enzimjeit és szaporodását gátolták, a tapasz viszont megöli azokat a sejteket, amelyek megfertőződtek a HIV-vírussal. Ezt teszi az ember immunrendszere is, csak nem eléggé hatékonyan.

A tudós kifejtette, hogy a terméket legkésőbb öt év múlva tudják forgalomba helyezni, de remélhetőleg erre ennél sokkal kevesebb idő is elég lesz.

Ez egy első generációs termék, és azt szeretnénk, ha minél hamarabb a betegek rendelkezésére állna. Ha hatásos és biztonságos, akkor továbbfejlesztjük - magyarázta Lisziewicz Julianna.

A tapasz használatáról a kutató elmondta: az három óráig van a pácienseken, és egy évben maximum hatot kellene kapnia egy betegnek.

A szakember beszámolt arról is, hogy az elmúlt egy évben jelentősen nőtt a nemzetközi befektetők érdeklődése a cég technológiája iránt.

Ezek az immunterápiás eljárások főként vírusos és rákos megbetegedések kezelésében kapnak egyre nagyobb teret. Valószínű, hogy ilyen termékek hamarosan piacra kerülnek - tette hozzá.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Egyre többen cserélik le a mosogatószivacsot – Baktériumtanya helyett ez az új kedvenc a konyhákban
Karikó Katalin az egészségügyi miniszter tanácsadója lesz – Ezzel a feltétellel vállalta
Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +7 °C

A Dunántúlon és az Alföld délnyugati részén napos idő várható gomolyfelhőkkel. Az összefüggő felhősáv a középső országrészről az északkeleti tájak fölé helyeződik, miközben lassan szakadozgat, gomolyosodik, egészen keleten, északkeleten még az esti órákig is maradhatnak borongós körzetek. A csapadék súlypontja lassanként az északkeleti, keleti országrész fölé helyeződik át, egyre inkább ott fordulhat elő eső, zápor, délután esetleg zivatar is. A késő délutáni, kora esti óráktól ugyanakkor a nyugati, délnyugati tájak fölé is besodródhatnak záporok, kis eséllyel zivatar. Több helyen megélénkül az északnyugati, nyugati szél, az Észak-Dunántúlon egy-egy helyen erős lökés is előfordulhat.A maximum-hőmérséklet többnyire 17 és 23 fok között várható, ennél pár fokkal alacsonyabb értékek a tartósabban borult keleti, északkeleti tájakon fordulhatnak elő. Hétfőn megszűnő fronthatásra van kilátás, így kedvezőbbre fordul az orvosmeteorológiai helyzet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismernéd a leggyakoribb tápanyaghiányt? – Teszteld a tudásod! A vashiány és a vérszegénység sokszor alattomosan alakul ki: a tünetek enyhék, könnyen másra fogjuk őket, mégis komoly hatással lehetnek a mindennapokra. Vajon mennyire ismered fel a figyelmeztető jeleket?
kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!