Koronavírus: országok, ahol rekordot döntött a fertőzöttek száma

A folyamatosan romló európai járványhelyzet miatt egyre több országban vezetnek be korlátozásokat vagy zárlatot, és igyekeznek kiszélesíteni az emlékeztető oltásra jogosultak körét.

Az új koronavírussal fertőzöttek száma a napokban rekordot döntött Európa több országában is, így továbbra is a kontinens számít a járvány epicentrumának . Emiatt szakemberek az emlékeztető oltások mielőbbi felvételét sürgetik - írja aktuális összefoglalójában a Reuters.

Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Hollandiában hasonlóan alakul a járványhelyzet: a hét közepén csúcsot döntött a napi fertőzöttszám. Magyarországon a koronavirus.gov.hu tájékoztatása szerint csütörtök reggelig 12 165 új esetet jelentettek, az elmúlt 24 órában 185 ember vesztette életét a koronavírus-fertőzéssel összefüggésbe hozhatóan. (A növekvő esetszám egyébként az Egyesült Államokban is gondot okoz, ahol a múlt héten 23 százalékkal nőtt az újonnan regisztrált fertőzöttek száma.)

koronavírus-járvány Európában
Úgy tűnik, hogy emlékeztető oltás nélkül nehéz lesz megfékezni a koronavírus-járványt. Fotó: Getty Images

A harmadik oltást sem érdemes elbliccelni

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legújabb iránymutatása szerint minden felnőtt számára ajánlott az emlékeztető oltás felvétele - elsőbbséget élveznek a 40 év felettiek -, ami jelentős változást jelent a korábbi ajánláshoz képest. Ezt megelőzően ugyanis elsősorban az idős, vagy a legyengült immunrendszerű emberek számára javasolták az emlékeztető oltás felvételét.

"Izraeli és egyesült királyságbeli adatok azt mutatják, hogy az emlékeztető dózis beadását követően minden korcsoport tagjainál rövid távon jelentősen nő a fertőzés és a súlyos megbetegedés elleni immunvédelem" - közölte az ECDC.

Minden eddiginél részletesebb vizsgálat készült a Pfizer-BioNTech-vakcina emlékeztető dózisának hatékonyságáról Izraelben. Az eredmények azt mutatták, hogy a harmadik adag mRNS-alapú vakcina igen hatékonyan képes csökkenteni a súlyos lefolyású megbetegedés kockázatát a frissen oltottaknál.

Andrea Ammon, az ECDC vezetője szerint az alacsony átoltottságú országokban érdemes minél gyorsabban bevezetni az emlékeztető oltást a felnőtt lakosság egésze számára, mert nagy a kockázata annak, hogy decemberben és januárban a COVID-19 okozta megbetegedés miatt kórházi kezelésre szorulók és az elhunytak száma is drasztikusan emelkedik majd.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy nem szabad a járvány elleni védekezést kizárólag a védőoltásokra alapozni, mert a COVID-19 elleni vakcinák által nyújtott védelem sokakban hamis biztonságérzetet kelthet.

Egyre több európai ország szigorít

A romló járványhelyzet miatt több európai országban is az eddigieknél jóval szigorúbb járványügyi intézkedéseket vezetnek be. Ahogy arról a Reuters ír, Svédországban fokozatosan megkezdik az emlékeztető oltások bevezetését, ami minden felnőttet - nem csak a 65 év felettieket - érinti. A francia kormány is igyekszik felpörgetni a harmadik oltás beadatását sürgető kampányát, és a közeljövőben várhatóan már nem csak az 50 év felettiek kérhetik azt.

Szlovákiában a kormány szerdán kéthetes zárlatot rendelt el. Ausztriában hétfőn lépett életbe egy tíznapos országos zárlat, február elsejétől pedig a teljes lakosságnak be kell majd oltania magát.

Csehországban a kormány a 60 év felettiek és egyes szakmák képviselői - például az egészségügyben dolgozók - számára a védőoltás kötelezővé tételét tervezi. De Hollandiában is újabb szigorításokat jelenthetnek be a napokban.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

paradicsom
Naponta eszel paradicsomot? Ilyen változásokat okozhat a szervezetedben
Magas koleszterin: ezeknek a tévhiteknek sokan bedőlnek – Íme a kardiológusok tippjei
hasnyálmirigy
Árt a hasnyálmirigynek, de napi szinten fogyasztjuk
Ez a vitamin segíthet megelőzni a cukorbetegséget – Nem árt azonban vigyázni vele
viszketés
Nem múló viszketés: rákot jelezhet? – Íme az onkológus tanácsa
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +15 °C

Napközben délnyugat, nyugat felől átmenetileg vastagszik is a felhőzet. A déli óráktól hazánk délnyugati, nyugati felén előfordulhat szórványosan zápor, a déli megyékben néhol zivatar, másutt kevés helyen lehet csapadék. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 28 és 33 fok között valószínű, de a Nyugat-Dunántúlon hűvösebb lehet. Késő estére 18 és 24 fok közé csökken a hőmérséklet. Kedden nem érvényesül fronthatás, az átmeneti felhősödés egy peremhullám következménye. A frontérzékenyek szervezetét így nem éri jelentősebb orvosmeteorológiai megterhelés.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A barna cukor jobb, mint a fehér. Igaz vagy hamis? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Tényleg egészségesebb a barna cukor? A gluténmentes étrend mindenkinek jobb? Teszteld, mennyire ismered az egészséggel kapcsolatos tévhiteket!
parlagfű
Parlagfű: bírságot kaphat, aki nem irtja. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! A parlagfű-allergiáról és annak kezeléséről rengeteg tévhit kering. Vajon te felismered, mely állítások igazak és melyek hamisak?