Egy új módszer véget vethet a krónikus fájdalmaknak

Amerikai orvosok új kezelési módszert fejlesztettek ki a krónikus fájdalmak ellen: az agyban képesek az eredeti sérülésre vonatkozó emlékeket és az ezekhez kapcsolódó fájdalomérzést befolyásolni. Így mérséklődött a fájdalom erőssége és gyengébbek lettek a fájdalmakkal összefüggő érzelmek is - írja egy amerikai szaklapra hivatkozva a wissenschaft.de.

A német tudományos portál utal arra, hogy ezt eddig csak kísérleti állatoknál sikerült bizonyítani, de a kutatók úgy vélik, hogy a jövőben hasonló stratégiával javítani lehet a krónikus fájdalmakkal küzdő paciensek életét is.

Vania Apkarian és kutatótársai arra hívták fel a figyelmet, hogy az eddigi terápia során mindig a testből az agyba irányuló fájdalomjeleket akarták befolyásolni. Ugyanakkor korábbi vizsgálatok már bizonyították, hogy a krónikus fájdalmakért felelős okok egy része az agyban keresendő. A fájdalom akkor keletkezik, ha az emlékezet az eredeti, általában már régen megszűnt, fájdalmat kiváltó okot idézi fel. Ez az érzet aztán az agy központi ellenőrző területén, az úgynevezett prefrontális cortex-ben "bennragad". Az emlék aztán felidézi magát a fájdalomérzést is, és továbbra is kiváltja, amíg ott marad a cortex-ben. Éppen ezért Apkarian véleménye szerint a fájdalmat csak akkor lehet hatékonyan kezelni, ha magát az agyat kezelik.

Az orvosok cycloserin nevű antibiotikumot találtak a leghatékonyabbnak. Ez a szert eredetileg a tuberkolózis gyógyításakor használták, de korábban már hatékonynak bizonyult a félelem és pánikkitörések gyógyításában is. Ez utóbbi érzések ugyancsak a prefrontális cortexben keletkeznek. A tudósok most az állatkísérletek után azt akarják kipróbálni, hogy a hatóanyag az embereknél is ugyanolyan fájdalomcsillapító hatású-e.

"Abban bízunk, hogy az emberek azt mondják: még vannak fájdalmaim, de már nem zavarnak," - idézi Apkariant a wissenschaft.de.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ecet helyett így tüntesd el a vízkövet: pár perc alatt szinte magától leválik a vízforralóról
Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
vizelés
Így kell helyesen pisilni – kövesd a szakértő útmutatását!
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt általában sok lesz a felhő, majd északnyugat felől határozottan csökken a felhőzet. Elsősorban a nap első felében, főleg a középső és déli országrészben fordulhatnak elő további záporok. Az északias irányú szél nagy területen lesz erős, elsősorban a nyugati megyékben viharos lökések is lehetnek.A csúcshőmérséklet 14 és 20 fok között alakul. Ma nem várható fronthatás, a szél is mérséklődik, így a frontérzékenyek panaszai csökkenhetnek, a közérzet pedig javulhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Úgy fogyhatunk, ha kihagyjuk a vacsorát. Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Diéták, trendek és „csodamódszerek” között könnyű elveszni, de vajon mennyire ismered az egészséges életmód valódi alapjait?
kvíz
Boldogság vagy stressz: melyik hormon irányít? – Kvíz A hormonok apró kémiai hírvivők, amelyek szinte minden testi és lelki folyamatunkat szabályozzák. De vajon melyik fajtájuk miért felel?