Mikor ingyenes a fogszabályozás?

Míg a gyerekek fogszabályzása sok esetben egészségügyi okok miatt történik, a felnőtteknél elsősorban esztétikai indokok állnak a kezelés mögött. Mikor és kinek ingyenes a fogszabályozás?

Bár a legtöbben nem szívesen fordulnak fogorvoshoz , a legtöbb esetben előbb vagy utóbb elkerülhetetlen lesz felkeresni egy szakembert. Nem érdemes megvárni, hogy a fogorvos a sürgősségi ellátás keretein belül találkozzon először velünk, hiszen egy rossz fog fogínybetegséghez , közvetve pedig több súlyos egészségügyi probléma kialakulásához is vezethet.

Sokan elhanyagolják a fogászati problémákat, pedig meglepően sok olyan kezelést ingyen igénybe lehet venni, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a fogaink sokáig erősek és egészségesek maradjanak. Mit érdemes tudni a térítésmentes fogászati eljárásról? Cikkünkből kiderül!

Fogainkat alapellátásban, illetve szakellátásban is kezelhetik. Míg az előbbi a beutaló nélküli, alapvető ellátási formákat foglalja össze, a szakellátáshoz beutaló szükséges - ide tartoznak többek között a különböző fogágybetegségek kezelései, a fogászati röntgen igénylése, illetve a fogszabályozás is.

Gyerekkorban sok esetben egészségügyi problémák miatt szükséges a fogszabályozás, például ha az alsó és a felső fogsor nem megfelelően érintkezik, ami a fogak sérülésével, az állkapocs ízületi fájdalmával jár. Felnőtteknél viszont elsősorban esztétikai okok miatt történik, és a jól látható, elülső fogazat rendezésére irányul. A páciens korának függvényében határozzák meg a fogszabályzás módját is, felnőtteknél már merevebbek a csontok és az ízületek, így a folyamat is több időt vesz igénybe.

Támogatott, de nem teljesen ingyenes

18 éves korig (pontosabban a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt) mind az alapellátás, mind pedig a szakellátás térítésmentesen vehető igénybe, teljes körűen. Ugyanez érvényes a 62 éves kor felettiekre, illetve a várandós kismamákra is a szülést követő 90 napig. A fogorvosi ellátás térítésmentessége azonban nem jelenti egyidejűleg a kivehető és rögzített fogpótlások, illetve egyéb protetikai eszközök, például a fogszabályozó készülékek térítésmentességét is. Ezek az eszközök a gyógyászati segédeszközök körébe tartoznak, és a TB-támogatás módját és mértékét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) határozza meg, és közleményben teszi közzé.

A fogszabályzók a gyógyászati segédeszközök körébe tartoznak
A fogszabályozók a gyógyászati segédeszközök körébe tartoznak

A 18 éves kor alatti betegek a beavatkozás árának részleges térítése mellett jogosultak fogszabályozó készülékre, oly módon, hogy a fogorvosi munka térítésmentes, a fogszabályozó készülék árához nyújtott támogatást pedig az OEP eszközönként határozza meg, és közleményben teszi közzé - tájékoztat honlapján az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A fogszabályzót társadalombiztosítási támogatással akár magánorvosok is rendelhetik, de alapesetben a TB-támogatott fogszabályzó rendelőkben érhetőek el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra