Erősebb fogimplantátumokat fejlesztettek ki

Emberek milliói élnek fogimplantátumokkal, ám a beültetést követően gyakran akár fél évbe is beletelhet, mire az implantátum annyira erősen rögzül, hogy nyugodtan rághatnak is vele.

A svédországi Linköping Egyetem kutatói egy forradalmian új megoldással rukkoltak elő, aminek segítségével lerövidíthető ez a hosszú időszak. Az Egyetem ortopéd sebész professzora, Per Aspenberg a Bone című lapban jelentette meg ezzel foglalkozó tanulmányát, de az érdeklődők a British Medical Journal legfrissebb számában is megtalálják.

A hagyományos eljárás során az implantátumot az állkapocsba csavarozzák, és ezáltal egyfajta támaszt hoznak létre a pótfogak számára. Ezzel a módszerrel azonban 4-6 hónapba is beletelhet, mire a csavart körülvevő csont begyógyul, és elég erőssé válik a rágáshoz. A Linköping Egyetemen kifejlesztett bevonat azonban olyan nanométer vékony proteinrétegből áll, amely szinte beleolvad a fém felszínébe. Ebbe a proteinbe ráadásul egy biszfoszfonátokhoz tartozó gyógyszert is belekevertek, amelyet csontritkulás kezelésére is használnak.

Állatokon végzett vizsgálatokból már bebizonyosodott, hogy ezzel a módszerrel az implantátumot körülvevő csont gyorsabban vastagszik és erősödik meg, most először azonban embereken is tesztelték az eljárást. A tizenhat résztvevő mind két-két implantátumot kapott, egy hagyományosat és egy újonnan kifejlesztettet, ám sem a páciensek, sem a fogorvosok nem tudták, melyik melyik. Hat hónap elteltével azonban megállapították, hogy a tizenhat alanyból tizenötnél az új felülettel ellátott csavar láthatóan jobban rögzült, sőt a röntgenfelvételek már két hónap elteltével kimutatták a pozitív változást. Komplikáció senkinél nem fordult elő. A módszer kifejlesztője Pentti Tengvall professzor, a tanulmányt pedig Jahan Abtahi vezette.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra