A stresszes, zaklatott élet székrekedést okozhat

A magyarok 15 százaléka szenved székrekedésben, akik közül 41 százalékot különösen gyakran vagy tartósan érint a probléma.

A székrekedés, vagy hétköznapibb néven a szorulás egyik jellemző kiváltó oka a stressz, a hajszolt életet élőknél ugyanis sokkal gyakrabban fordulnak elő emésztési panaszok, mint a nyugodtabb életvitelt folytatók körében. Rendszeres mozgással és lazító gyakorlatok végzésével valamint a körültekintően kiválasztott hashajtó segítségével sokat javíthatunk állapotunkon - hívja fel figyelmet közleményében a Boehringer Ingelheim gyógyszergyár.

Mivel az emberi agy és az emésztőrendszer az idegpályákon keresztül szoros kapcsolatban állnak egymással, a bélrendszer igen érzékenyen reagál a stressz, a hajszoltság vagy a különböző kellemetlenségek által kiváltott lelki megterhelésre. A folyamat hátterében a stresszhormonok állnak, amelyek ösztönzik, fokozzák a szív- és érrendszer teljesítőképességét, azonban csökkentik az emésztőrendszer aktivitását. Mindezek következtében a bélrendszer izmai lelassulnak, és székrekedés alakulhat ki. A problémát tovább súlyosbítja, hogy stresszhelyzetben és időszűkében gyakran nem veszünk tudomást a természetes székelési ingerről, vagy akár el is fojtjuk azt. Ha az ember hozzászoktatja magát ehhez, akkor a székelési inger egyre gyengül, ha pedig a széklet hosszabb időt tölt a belekben, akkor sűrűbbé, egyre keményebbé válik, úgyhogy a következő székletürítés néha csak fájdalmas nyomás révén lehetséges - magyarázzák az okokat a szakemberek.

A renyhe bélműködés a rossz emésztés jellegzetes tünetei a kemény has, a felfúvódás és a telítettségérzet. Számos érintett számára azonban jóval nagyobb megterhelést jelentenek e panaszok mind lelkileg, mind pedig fizikailag, derül ki abból a 2.870 német, brit, egyesült államokbeli, francia, olasz, brazil és dél-koreai bevonásával készült nemzetközi felmérésből, amely a gyógyszergyár támogatásával készült.

A krónikus (tartósan fennálló) székrekedésben szenvedő válaszadók gyakori fáradtságra és kimerültségre panaszkodtak, úgy érezték, a teljesítőképességük lecsökkent. Még az olyan mindennapi tevékenységek is nehezükre estek, mint például a letérdelés, lehajolás, nehéz tárgyak felemelése vagy akár a séta, így aztán nem meglepő, hogy a panaszmentes válaszadókhoz képest igen visszafogottan nyilatkoztak az életörömöt és az általános egészségi állapotot firtató kérdésekre. A felmérés nyomán született tanulmány megállapította, hogy a rendszertelen emésztésnek közvetlen hatása van a közérzetre, és jelentősen rontja az életminőséget.

Az emésztés újbóli lendületbe hozása érdekében érdemes nyugodt pontokat beiktatni mindennapjainkba, például sportolás vagy olyan lazító gyakorlatok végzése formájában, amelyek segítségével leküzdhetjük a mindennapi stresszt, javíthatjuk közérzetünket és életminőségünket - tanácsolják az orvosok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra