Koronavírus: segítheti a megelőzést a D-vitamin?

A D-vitamin megfelelő szintje elengedhetetlen csontjaink védelme és izomerőnk fenntartása érdekében. A napfény hatására termelődő vitamin azonban a betegségekkel szembeni védekezőképességre is pozitív hatással van. De vajon a koronavírus-fertőzés megelőzését is segíti?

Egyes vizsgálatok szerint az alacsonyabb D-vitaminszint összefüggésbe hozható a magasabb halálozási kockázattal. Más kutatások pedig arra jutottak, hogy a D-vitamin véd a légúti fertőzésekkel szemben, valamint pozitív hatást gyakorol a nyiroksejtekre, illetve a kórokozó-ellenes fehérjék termelődésére is - olvasható a Semmelweis Egyetem oldalán . A meghűlés, az influenza, vagy a koronavírusok által is okozott felső légúti betegségek télen gyakrabban fordulnak elő. Ebben szerepe lehet az alacsonyabb D-vitamin szintnek is - mutatott rá dr. Masszi Tamás, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának igazgatója. Úgy véli, a felső légúti betegségek esetében pozitív hatása van a D-vitamin pótlásának, így feltételezhető, hogy a megfelelő vitaminszint fenntartása immunerősítő hatású lehet a COVID-19-cel szemben is. Ezt azonban még nem támasztja alá konkrét kutatás - tette hozzá a szakember.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus védekezés, koronavírus megelőzés, koronavírus immunrendszer, koronavírus vitaminpótlás, D-vitamin
A D-vitamin a betegségekkel szembeni védekezőképességre is pozitív hatással van.Fotó: Getty Images

Mennyi D-vitaminra van szükségünk?

Hogyan győzi le az immunrendszer a koronavírust? A válaszért kattintson ide!

Egy egészséges felnőttnek napi 2000 nemzetközi egységnyi D-vitaminra van szüksége. A D-vitamin elsősorban az egészséges csontszerkezetért felel, ugyanakkor például az izomerő fenntartásában is fontos szerepet játszik. Receptora szinte a szervezet összes sejtjén jelen van. Ha a nyári időszakban napi negyed vagy fél órát eltöltünk a napon, a téli hónapokban pedig szedjük a háziorvos által felírt napi 1000-2000 egységnyi D-vitamint, akkor a D-vitaminszintünk egész évben a megfelelő tartományban marad - ez pedig elősegítheti a nagyobb ellenállóképesség kialakulását, például az új típusú koronavírus ellen is.

A nyári hónapokban a maximum fél órás, az arcot, a karokat és a vállakat érintő napsugárzás nem növeli a bőrrák vagy egyéb bőrmegbetegedések kockázatát, fontos azonban, hogy a déli órákban - amikor a legerősebb az UV-sugázás - ne tartózkodjuk a napon. Ha pedig fél óránál hosszabb ideig tervezünk a napozni, mindenképpen használjunk napvédőkrémet - ezek a termékek azonban hatással lehetnek a D-vitamin termelődésére.

A túl sok D-vitamin sem jó

Egyes felmérések szerint az őszi-téli időszakban, illetve az október és március közötti periódusban a magyarok 90 százalékánál alakul ki D-vitaminhiány. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal is, hogy táplálkozással csak mintegy 80-at tudunk biztosítani a 2000 nemzetközi egységnyi napi szükségletből. Ugyanakkor a 4-5 évvel ezelőtti adatokhoz képest háromszorosára nőtt a D-vitaminkészítmények szedésének mértéke Magyarországon. Ez azt is jelenti, hogy most a lakosság nagyobb hányadának lehet megfelelő ellenállóképessége a betegségekkel - köztük a koronavírussal - szemben. Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy a D-vitamin pótlása csak addig előnyös, amíg a vitaminhiány meg nem szűnik. Egy normál D-vitaminszinttel rendelkező embernek nincs szüksége plusz bevitelre, hiszen az szélsőséges esetben kalcium túlterhelést és veseproblémákat is okozhat - hívta fel a figyelmet a professzor.

27 alkalmazott lett koronavírusos egy fagylaltot és fagyasztott zöldségeket gyártó román cégnél - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra