Koronavírus: sokan számíthatnak elhúzódó tünetekre

Friss kutatási eredmények szerint az enyhébb lefolyású COVID-19-betegek közel harmada hosszú hónapokkal a betegség leküzdése után is szenved bizonyos panaszoktól. Miért ilyen lassú a gyógyulás folyamata ezeknél az embereknél?

Már majdnem egy év telt el azóta, hogy Michael Reagan szervezetében azonosították a koronavírust. Az akkor 49 éves férfinél március 22-én reggel intenzív tünetek jelentkeztek. "A testem tűzforró volt, és levegőt is alig tudtam venni. Bementem a fürdőszobába, hogy egy kicsit összeszedjem magam, de azonnal vért köhögtem a mosdókagylóba" - idézi a férfi beszámolóját a CNN cikke. Reagant kórházba szállították, ahol azonosították is a szervezetében a koronavírust, a következő két hónapban pedig több alkalommal is vissza kellett mennie az intézménybe.

A nehéz időszak azonban még azóta sem ért véget számára, a panaszai ugyanis lassan egy év elteltével sem szűntek meg. Visszatérő mellkasi fájdalmak gyötrik, végtagjaiban idegi eredetű fájdalom, görcsök és remegés jelentkezik, illetve az egyik szemére jelentősen romlott a látása. Többfajta gyógyszerrel is próbálják enyhíteni a tüneteket, állapotában azonban jobb és rosszabb időszakok követik egymást.

Koronavírus: kik számíthatnak elhúzódó tünetekre? Míg a legtöbb érintettnél a koronavírus-fertőzés enyhe, hamar múló tüneteket okoz, addig néhányak a megfertőződést követően hetekig, hónapokig kénytelenek együtt élni a kellemetlen tünetekkel. A szakértők ezt elhúzódó COVID-19-ként emlegetik, és folyamatosan vizsgálják, kiknél és mitől alakulhat ki. Kattintson a részletekért!

"Napi négy órára tudtam csak összeszedni magam"

Vele ellentétben a 34 éves Stephanie Condrát nem kellett kórházba szállítani azt követően, hogy tavaly nyáron pozitív lett a koronavírustesztje. Tünetei viszonylag enyhék voltak, rövidebb ideig alacsony láz, fáradtság, légszomj és görcsös gyomorfájdalom jelentkezett nála. Miután azonban hivatalosan már leküzdötte a betegséget, a panaszok megszaporodtak: hányinger és étvágytalanság kezdte gyötörni, erős fájdalmat érzett az orrmelléküregében és a mellkasában is, állandó szédülés és fejfájás gyötörte. A tünetek mellett állandó zavartság lett úrrá rajta, és elmondása szerint nagyon nehezen tudott koncentrálni a tennivalóira. A felsorolt panaszok váltakozva jelentkeztek nála, egyszer az egyiket, máskor a másikat érezte intenzívebbnek.

A gyógyszeres kezelést követően tünetei idén januárra némileg csillapodtak, távolról sem volt azonban a régi önmaga. "Naponta maximum négy órára tudom összeszedni magam, többre nem" - mesélt az állapotáról. A leírtakhoz hasonló történetet sok más, koronavírusból elvileg már felgyógyult beteg is mesélhetne: a hónapokig elhúzódó tünetekkel járó fertőzést hosszú, vagy elhúzódó COVID-19-ként emlegetik az orvosok.

Így hat a szerveinkre a koronavírus

Számos különös folyamat megfigyelhető a koronavírussal fertőzött emberek szervezetében - mondta el Dr. Gregory Poland virológus a Mayo Clinic videójában. A szakember szerint számos olyan ember is küzd például állandó fáradtsággal, fejfájással vagy szédüléssel, akiknek a szervezetében már hónapok óta nem mutatható ki a koronavírus. "Sokan - főképp az egészséges, életerős fiatalok - azért nem veszik kellően komolyan a betegséget, mert úgy vélik, hogy náluk nem okozhat komoly tüneteket. Az adatok azonban sajnos nem őket igazolják, számos fiatal szervezetben okozott keringési zavarokat, a tüdő hegesedését és légúti rendellenességeket, ezeknek pedig hosszú távú következményei lehetnek" - hangsúlyozta a virológus.

A fertőzésből kigyógyult emberek egy része hónapokkal a betegség után is szenved bizonyos tünetektől. Fotó: Getty Images
A fertőzésből kigyógyult emberek egy része hónapokkal a betegség után is szenved bizonyos tünetektől. Fotó: Getty Images

Habár a COVID-19 elsősorban a tüdőt érinti, az orvosok megfigyelései szerint más szerveket is károsíthat, ez pedig növeli a hosszú távú tünetek kockázatát is. Rendszerint az alábbi szervek károsodhatnak a koronavírus hatására:

  • Szív: Képalkotó vizsgálatok hosszú hónapokkal a gyógyulást követően is kimutattak bizonyos fokú károsodást a szívizomban, még azoknál az embereknél is, akik enyhe tünetekkel, különösebb gond nélkül átvészelték a fertőzést. Ez a károsodás pedig növelheti a szívelégtelenség vagy más szívbetegségek kockázatát is a jövőben.
  • Tüdő: A COVID-19-et gyakran kísérőtüdőgyulladása tüdő apró léghólyagocskáit is károsíthatja. A károsodás nyomán kialakult hegesedés a későbbiekben is okozhat légzési problémákat.
  • Agy: Tapasztalatok szerint a COVID-19 még fiataloknál is okozhat stroke-ot, illetve görcsrohamokat. Szintén sok fiatal betegnél váltotta ki az úgynevezett Guillain-Barre-szindrómát, ami a perifériás idegek és ideggyökök gyulladását okozza, és ritkább esetben végtagbénulást okoz, sőt végzetes is lehet. A kutatók úgy sejtik, hogy a COVID-19 emelheti a Parkinson-kór és azAlzheimer-kórkialakulásának kockázatát is.

Az enyhe esetek harmadánál hosszú távú tünetek jelentkeznek

A vírus alig több mint egy éve kezdett terjedni, így még mindig nagyon keveset tudunk arról, hogy a fertőzöttek körülbelül milyen arányában maradnak hosszabb távú tünetek. A JAMA Network Open folyóiratban pénteken megjelent új kutatás ezt próbálta kideríteni. A tanulmányban a Washingtoni Egyetem munkatársai 177 koronavírus-fertőzésen átesett ember egészségi állapotát követték nyomon majdnem kilenc hónapig - ez a betegséget érintő eddigi leghosszabb követés.

A vizsgált csoportban 150 embernél a betegség csupán enyhe tünetekkel járt, így kórházi kezelésre sem szorultak. Viszont 30 százalékuk hónapokkal később is szenvedett tünetektől, általában visszatérő fáradtságról, illetve a szaglás- vagy ízlelés tompulásáról, elvesztéséről számoltak be. A válaszadók több mint 30 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rosszabb lett az életminősége a fertőzés óta. Nyolc százalékuknak, vagyis 14 embernek a hétköznapi cselekvések elvégzése is nehézkessé vált a tünetek miatt.

A kutatók azt írták, hogy amennyiben az eredményeik általánosíthatóak, úgy világszerte 57,8 millió embernél okozhat gondot az elhúzódó COVID-19. Mindez pedig beláthatatlan egészségügyi és gazdasági következményekkel járhat - írták a tanulmányban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra