Jelek, hogy nem jól gyógyul a császáros seb

Ahogy minden műtéti beavatkozás, úgy a császármetszés után is elengedhetetlen, hogy kellő figyelmet fordítsunk a seb ápolására, tisztán tartására. Ám a gondos törődés ellenére is előfordulhat, hogy a seb nem úgy gyógyul, ahogy az elvárható lenne.

A császármetszés utáni seb elfertőződése gyakoribb, mint gondolnánk: becslések szerint az újdonsült anyukák 3-15 százalékánál lép fel valamilyen szövődmény a gyógyuláskor. Ezek kialakulásáért jellemzően a sebbe jutó kórokozók a felelősek. A leggyakrabban a Staphylococcus aureus nevű baktérium talál utat a frissen műtött sebbe, ami nem meglepő, mivel ez a típusú baktérium gyakran megtalálható az egészséges emberek bőrén, de a Streptococcus és az Enterococcus baktériumtörzsek is könnyen okozhatnak galibát. A tünetek nem azonnal jelentkeznek, 4-7 nap is eltelhet, mire az anyukának feltűnik, hogy a seb nem a megszokott módon gyógyul.

Hogyan néz ki a gyógyult császáros heg? Minden császármetszésen átesett nő bízik benne, hogy a műtét helyén keletkező seb problémamentesen és gyorsan gyógyul, a hátramaradó heg pedig szinte láthatatlan lesz. A regenerálódás azonban nem mindenkinél zajlik ugyanúgy, ahogy a császáros heg sem lesz ugyanolyan. Kattintson a részletekért!

A császármetszés után maradt vágás elfertőződése azért is különösen veszélyes, mert igen mély sebről beszélhetünk - ahogy azt korábbi cikkünkben is említettük, az orvosnak a bőrrel együtt 10 réteget is át kell vágnia, hogy elérje az újszülöttet -, vagyis egy esetleges fertőzés nem csupán a bőrt, de a mélyebben lévő szöveteket, sőt akár a nyirokrendszert is érintheti. Éppen ezért fontos, hogy már az első intő jeleknél orvoshoz forduljon a kismama.

Rajta kell tartani a szemünket

A frissen műtött anyuka kisbabája mellett egy nagyjából 12 centiméteres, vízszintes, összevarrott és leragasztott sebbel érkezik haza, ami a bikinivonal alatt helyezkedik el. A tapaszt az orvosi utasításoknak megfelelően általában 3 nap múlva szabad eltávolítani, majd körülbelül két hétig rendszeresen kell cserélni rajta a kötést. A higiéniai szabályok betartása mellett fontos, hogy a kötéscsere alkalmával alaposan szemügyre vegyük a vágást (még akkor is, ha ez nem feltétlenül kellemes látvány a számunkra), hiszen csak így szúrhatjuk ki időben a sebfertőződésre utaló jeleket.

A műtét utáni első napokban természetes, ha a seb duzzadt, hurkás, csomós, netán kemény; ez annak a jele, hogy a szervezet megkezdte a sérült szövetek regenerációját. Ne lepődjünk meg, ha a vágás körül véraláfutás (hematóma) alakul ki, ez is normális, elvégre a nem túl széles vágáson keresztül emelték ki a kisbabát, a bőr feszítése, nyúzása közben pedig könnyen elpattanhatnak a bőrfelszín alatt futó erek.

Császármetszés után is fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a seb ápolására. Fotó: Getty Images
Császármetszés után is fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a seb ápolására. Fotó: Getty Images

A seb körüli bőrfelület megtisztítása után alaposan vizsgáljuk meg a vágást, lefertőtlenített kézzel óvatosan érintsük meg és figyeljük meg, hogyan változott a külseje, formája, színe, hőmérséklete. Teljesen rendben van, ha a friss seb élénk vörös színű, az árnyalata a gyógyulás közben fokozatosan halványodik majd. Ám ha a seb körüli bőr meleg, duzzadt és piros, nyomásra érzékeny, az már a gyulladás jele. Szintén nem jelent jót, ha a vágás mérete megváltozik, eldeformálódik, átlátszó vagy sárgás, véres, kellemetlen szagú váladék ürül belőle. Ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz éppúgy, mint amikor a varratok mentén a seb részben vagy egészben szétnyílik. Az is felülfertőződésre utaló jel, ha az anyuka a bőrtünetek mellett lázat, hidegrázást, verejtékezést, étvágytalanságot, levertséget, izomfájdalmakat vagy dekoncentrációt tapasztal, ez esetben is sürgősen orvosi segítséget kell kérni.

A felszín alatt is adódhat probléma

A császármetszések egyik legalattomosabb velejárója, hogy akkor sem jelenthetjük ki teljes bizonyossággal, hogy megúsztuk a sebgyógyulási zavarokat, ha látszólag minden rendben van a vágással. Ahogy azt már korábban is említettük, a beavatkozás során számos réteget átvágnak, ezeknek mind be kell gyógyulniuk ahhoz, hogy kimondhassuk: a kismama felépült a beavatkozás után. Vagyis hiába tűnik úgy, hogy a bőr összeforrt és szépen gyógyul, a mélyebben lévő szövetek gyógyulásakor még felléphetnek komplikációk. Ezek az úgynevezett hasűri összenövések, amelyeket a kollagénrostok túlburjánzása okoz. Kívülről majdhogynem teljesen láthatatlanok, és az ultrahang sem képes kimutatni őket, ám hosszú távon számos panaszt okozhatnak attól függően, hogy mekkora kiterjedésűek, és érintik-e valamelyik belső szervet.

Az összenövések akár hetekig is tünetmentesek lehetnek, később az esetleges emésztési panaszok, vizelettartási problémák, menstruációs zavarok, a megváltozott testtartás, a túlérzékeny bőr és az ismeretlen eredetű krónikus fájdalom hívhatják fel rá a figyelmet. Az érintett anyukák gyakran panaszkodnak arra, hogy a hegük érzékenyen, fájdalmasan reagál az időjárási változásokra, egyeseknél szex közben jelentkező kellemetlen érzés, másoknál későbbi gyermekvállalás sikertelensége nyomán derül fény az összenövésekre. A viszketésre is érdemes odafigyelni. A műtét utáni egy-két hétben teljesen normális, ha a gyógyulófélben lévő seb viszket, ám ha az érzés később is fennáll, az az új kutatások szerint akár az összenövések jele is lehet.

Számoljunk a hajlamosító tényezőkkel

A higiéniai előírások betartása sajnos önmagában még nem garantálja, hogy elkerüljük a sebfertőződést . Számos olyan tényező adódhat ugyanis, amelyek növelhetik a fertőzések rizikóját. Ilyen például a (terhességi) cukorbetegség, amely hozzájárul a romló vérkeringéshez, ezzel jelentősen hátráltatva a sebgyógyulás folyamatát, de megfigyelések szerint az ikerterhesség, a nagy (16,6 centiméternél hosszabb) bemetszés, az elhúzódó (38 percnél tovább tartó) műtét, a sürgősségi beavatkozás és a többedik alkalommal elvégzett császármetszés is növeli a seb elfertőződésének kockázatát.

Nagyrészt a genetikán, az orvos kézügyességén és a körültekintő sebápoláson múlik, hogy kinek milyen gyorsan és szépen gyógyul a sebe. A szakértők szerint a fertőzések túlnyomó többsége a műtétet követő 30 napon belül jelentkezik, ám a teljes gyógyuláshoz ennél is több idő, akár fél-egy év is kellhet.

Fontos továbbá kiemelni a túlsúlyt is, amely több szempontból is veszélybe sodorja a császáros anyukák zavartalan regenerálódását. A zsírtöbblet miatt fennálló hormonális állapot és a szénhidrát-anyagcsere zavara egyaránt lassítja a sebgyógyulási folyamatokat, a zsírpárnák miatt nehézkesebb lehet tisztán tartani a műtéti sebet, valamint az elhízott kismamáknál a hegszétválás kockázata is nagyobb. Éppen ezért az orvosok azt javasolják, hogy még a teherbe esés előtt érdemes megszabadulni a felesleges kilóktól, ezzel az anya és a baba egészségügyi rizikóit egyaránt mérsékelni lehet.

Ugyancsak fokozhatják a seb elfertőződésének kockázatát a következők:

  • hematóma (véraláfutás) kialakulása a vágás körül,
  • a magzatvíz bakteriális elfertőződése,
  • epidurális érzéstelenítés,
  • vérátömlesztés,
  • méhrepedés,
  • terhesség alatti dohányzás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra