A nyilvános vécék legnagyobb veszélye

A nyilvános vécék használata a legtöbb nő számára felér egy artistamutatvánnyal - kapaszkodnak, támaszkodnak, hogy az ülőkéhez nem érve tudják elvégezni dolgukat. Pedig, nem is feltétlenül az ülőke a legundorítóbb és legpiszkosabb a helyiségben.

Annak érdekében, hogy még véletlenül se érintsenek meg semmit nyilvános vécézés közben, az amerikaiak 63 százaléka a lábával nyomja meg a vécéöblítőt, 60 százalékuk pedig papírkéztörlővel fogja meg a kilincset. Mindezzel a nyilvános vécékben esetlegesen megtelepedett veszélyes baktériumoktól vagy vírusoktól próbálják megvédeni magukat.

Ezeket soha ne húzzuk le a vécén! Részletek .

Bár kézenfekvőnek tűnhet, hogy a vécéülőke elkerülésével a kórokozók sem tudnak megrohamozni bennünket, a helyzet nem ennyire egyszerű. Íme négy meglepő tény az otthoni és a nyilvános mosdókban megtelepedő baktériumokról.

Nem feltétlenül az ülőke a legpiszkosabb a helyiségben
Nem feltétlenül az ülőke a legpiszkosabb a helyiségben. Fotó: iStock

Nem a vécé a legfertőzöttebb

Valójában a vécénél még a fogkefénk is sokkal fertőzöttebb lehet. Egy 2011-es kutatás során azt vizsgálták, hogy az otthoni fürdőszobák mely felületein található a legtöbb kórokozó. Míg a vécéülőkék 27 százalékán találtak penész- illetve élesztőgombát, addig a fogkefék 64 százalékán. De a fogkefék 27 százalékán találtak még coliform baktériumot is - ami székletszennyezésre utal -, valamint 14 százalékukon Staphylococcus baktérium is fellelhető volt. Szakemberek szerint azonban nem kell kétségbeesni, a legtöbb ember immunrendszere ugyanis képes megakadályozni a kórokozók esetleges fertőzését.

Vírusokból sincs hiány

Egy 2014-es kutatásban megvizsgáltak egy egyetemi kampusz két női és két férfi fürdőszobáját. A fürdőszobákban a többi között mintát vettek a a vécéülőkékről, a szappanadagolóról és padlóról a vécé körül. A mintákon a Staphylococcus baktérium mellett kimutatták a HPV és a herpeszvírus jelenlétét is, valamint az E.Coli baktériumét. A kutatók azonban megint csak nyugalomra intenek. Mint mondják, a legtöbb kórokozó a test elhagyása után nem él túl sokáig, így kicsi az esélye a fertőzésnek.

A kórokozók szétszóródnak az egész fürdőszobában

A kórokozók tehát egyáltalán nem csak a vécében vagy annak közvetlen közelében telepedhetnek meg. De hogy miként jutnak el a fogkefénkig? A mi segítségünkkel. Mikor ugyanis felnyitott fedéllel húzzuk le a vécét, a kórokozók gyakorlatilag berobbanak a levegőbe, és a vécétől akár egyméteres távolságra is eljuthatnak. Egy vizsgálat során egyébként a csaptelepek is rendkívül szennyezettnek bizonyultak: a vizsgált csaptelepek 27 százalékán élesztő- és penészgombát, 9 százalékukon coliform baktériumot, 5 százalékukon pedig Staphylococcus baktériumot találtak.

A kézszárítás is veszélyes

Nem is gondolnánk, de a nyilvános vécékben gyakran fellelhető gépi kézszárító használata sem feltétlenül okos választás. Egy 2018-as kutatás mutatott rá arra, hogy ha gépi kézszárítót használ az ember, az olyan, mintha egyáltalán nem is tisztálkodott volna. A nyilvános vécékben fellelhető meleg levegős készülékek ugyanis fekáliából származó kórokozókkal fújják tele a kezeinket. A kézszárítók valójában nem csinálnak mást, mint hogy az egyik oldalon magukba szívják a mosdó levegőjét - az esetleges kórokozókkal együtt -, a másikon pedig felmelegítve, nagy sebességgel kifújják azt magukból.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra