Ők az orvosi Nobel-díjasok idén

A "napi biológiai óra" működésének kutatásáért vehette át az idei orvosi-élettani Nobel-díjat három amerikai tudós.

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash és Michael W. Young érdemelte ki 2017-ben az orvosi-élettani Nobel-díjat. A három amerikai tudós az élőlényekben működő biológiai óra feltérképezéséért érdemelte ki a rangos elismerést. A hírt a Nobel-alapítvány jelentette be Stockholmban, a Karolinska Intézetben.

Mi a jet lag? A jet lag egy cirkadián ritmust érintő rendellenesség, amely akkor jelentkezik, ha olyan helyre utazunk, amely jó néhány időzónával arrébb fekszik, mint a hely, ahonnan elindultunk. Bővebben az alábbi cikkünkben olvashat róla!

Nem csak az embert érinti a jet lag

A három kutató a jet lagként ismert jelenség hatásait vizsgálta a föld élőlényein, vagyis arra voltak kíváncsiak, hogy az élőlények bioritmusa milyen módon tud alkalmazkodni a nagyobb térbeli helyzetváltozáshoz, illetve a jelentős környezeti változáshoz. A kutatásokban gyakran alkalmazott muslincák szervezetében sikerült izolálniuk egy gént, amely a napi biológiai ritmus szabályozásáért felel. Ezzel sikerült igazolniuk, hogy a "biológiai óra" a Föld többi élőlényében is megtalálható, és gyakorlatilag minden többsejtű organizmusban ugyanazon az elven működik.

Nem csak az ember biológiai óráját zavarja meg a nagy utazás
Nem csak az ember biológiai óráját zavarja meg a nagy utazás

Az orvosi Nobel-díjat 1901-ben adták át első alkalommal, azóta 214 tudós vehette át a rangos szakmai elismerést. A legfiatalabb kitüntetett Frederick G. Banting, aki harminckét évesen vehette át még 1923-ban, míg a legidősebb Francis Peyton Rous volt 1966-ban: ő nyolcvanhét évesen vehette át a díjat.

Forrás: The Guardian

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra