A fogamzásgátlók 10 leggyakoribb mellékhatása

A fogamzásgátló a nem várt terhesség megelőzésének egyik leghatékonyabb módja. A legtöbb mellékhatás a szedés első három hónapjában jelenik meg. De nem árt tisztában lenni a kockázatokkal.

Az Egyesült Államokban megközelítőleg 12 millió nő szedi őket a nem várt terhesség megelőzésére. A tabletta az egyik leghatékonyabb fogamzásgátlási módszer, rendszeres szedés mellett. Évente a nők körülbelül 8 százaléka esik teherbe úgy, hogy fogamzásgátlót szed; a leggyakoribb oka ennek az, hogy elfelejti bevenni a tablettát. Ha azonban napi rendszerességgel mindig ugyanabban időben veszik be a tablettát, akkor 100 nőből csupán 1 esik teherbe a fogamzásgátló szedésének első évében.

A fogamzásgátló tablettáknak két fő típusuk van

Mindkét típus szintetikus hormonokat tartalmaz (ösztrogént és progeszteront). Az egyik fajta fogamzásgátló a kombinált típusú; ez ösztrogént és progeszteront is tartalmaz. A másik fajta fogamzásgátló pedig csak szintetikus progeszteront, azaz progesztint tartalmaz; ezt mini tablettának is szokták nevezni.

Fogamzásgátló tablettát nem kizárólag a nem várt terhesség elkerülése céljából lehet szedni. Vannak olyan állapotok, amelyeknek a kezelésére hatékonyan alkalmazhatók. Ezek a következők:

  • a menstruációs ciklus szabályozása szabálytalan ciklusok esetén
  • erőteljes, hosszan tartó vérzés (menorrhagia)
  • fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea)
  • endometriózis
  • premenstruációs szindróma (PMS)
  • premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD)
  • pattanások
  • nagy mértékű szőrösödés (hirsutismus)
  • kopaszodás
  • emlő- és petefészekciszták megelőzése
  • kismedencei gyulladások megelőzése
  • méhen kívüli terhesség megelőzése
A fogamzásgátlót szedő nők egy része depressziós tünetekről, illetve érzelmi instabilitásról számol be, fogamzásgátlás fogamzásgátló fohamzásgátló mellékhatásai szív- és érrendszeri betegségek nem kívánt terhesség hormonális fogamzásgátlás szex terhesség gyermekvállalás hormonkészítmények
A fogamzásgátlót szedő nők egy része érzelmi instabilitásról számol be

A fogamzásgátló tablettáknak is lehetnek mellékhatásaik

A fogamzásgátló tablettákat a méh- és petefészekrák megelőzésére is használják. A nemi úton terjedő betegségek ellen azonban nem védenek ezek a tabletták. Mint minden gyógyszernek, a fogamzásgátló tablettáknak is lehetnek mellékhatásaik; ezek közül a következő tíz a leggyakoribb.

1. Menstruációk közötti pecsételő vérzés

A menstruációk között előforduló hüvelyi vérzés a tablettát szedők körülbelül felénél fordul elő - leggyakrabban szedés elkezdése utáni három hónapban. A tünet azonban az esetek 90 százalékában az első három hónapnyi szedés után megszűnik. A pecsételő vérzések nem jelentik azt, hogy a tabletta nem hatásos - abban az esetben, ha előírás szerint szedik őket. Ha azonban az ilyen vérzések öt vagy több napig tartanak, vagy három napig erős vérzés fordul elő a tabletta szedése közben, akkor mindenképp orvoshoz kell menni.

2. Hányinger

A tabletta szedésének kezdetekor előfordulhat émelygés, enyhe hányinger; ezek a tünetek azonban rendre elmúlnak rövid időn belül. Megelőzni úgy lehet, ha étkezéskor vagy lefekvéskor vesszük be a tablettát. Ha azonban a hányinger maradandó tünet, akkor keressük fel orvosunkat.

Fogamzásgátló okozta hányinger ellen érdemes étkezéskor bevenni a tablettát, fogamzásgátlás fogamzásgátló fohamzásgátló mellékhatásai szív- és érrendszeri betegségek nem kívánt terhesség hormonális fogamzásgátlás szex terhesség gyermekvállalás hormonkészítmények
Fogamzásgátló okozta hányinger ellen érdemes étkezéskor bevenni a tablettát

3. A mellek érzékenysége

A fogamzásgátló szedésének a hatására az emlők megnagyobbodhatnak vagy érzékennyé válhatnak. Ez is jellemzően a tabletta szedésének kezdetén fordul elő, és az első néhány hét utána a tünetek javulnak vagy megszűnnek. A koffein- és a sóbevitel csökkentése jó hatással lehet az érzékeny mellekre. Ha azonban a tünetek nem szűnnek, fel kell keresni az orvost.

4. Fejfájás

A szokatlan fejfájásról tájékoztatni kell az orvost.

5. Hízás

A fogamzásgátló szedésének és a testsúlyingadozásnak az összefüggéseit eddig klinikai vizsgálatok során nem sikerült kimutatni. Azonban a tablettát szedő nők vízvisszatartásról számolnak be - elsősorban a mellekben és a medencetájékon.

6. Hangulatingadozás

Ha valakinek voltak már depressziós tünetei, mindenképp tájékoztatnia kell erről az orvost, mielőtt szedni kezdi a fogamzásgátló tablettát. A fogamzásgátlót szedő nők egy része depressziós tünetekről, illetve érzelmi instabilitásról számol be; ezekről tájékoztatni kell az orvost.

7. Elmaradó menstruáció

A rendszeres, előírás szerinti tablettaszedés mellett is előfordulhat, hogy egy-egy menstruáció kimarad, illetve elmarad a menstruáció. Ebben a tabletta szedésén kívül többféle tényező is szerepet játszhat, például a stressz, betegség, utazás, hormonális vagy pajzsmirigyproblémák. Ha nem jön meg időben a menstruáció, érdemes terhességi tesztet csinálni, mielőtt a következő adag tablettát elkezdenénk szedni.

8. Csökkent libidó

A tabletta a benne lévő hormonoknak köszönhetően hat a szexuális késztetésekre. Ugyanakkor a tabletta mellett más külső hatások is csökkenthetik a libidót. Ha a csökkent libidó maradandó vagy zavaró, fel kell keresni az orvost.

9. Hüvelyi folyás

A hüvelyi folyás és a közösülés közbeni nedvesedés mértéke a tabletta hatására meg is növekedhet, de csökkenhet is. Ha azonban fertőzés gyanúja is felmerül, mindenképp fel kell keresni az orvost.

10. Látásromlás

Kontaktlencse-használók esetében a látás megváltozása. Ha a fogamzásgátló hatására megváltozik a látása (kontaktlencsével), fel kell keresni a szemészt.

A fogamzásgátló elhagyásának következményei
Akár gyermekvállalási szándék, akár más miatt hagyja abba valaki a fogamzásgátló tabletta szedését, olykor azt tapasztalhatja, hogy a ciklusa felborul és rendszertelenül jelentkezik a vérzés. Vajon csak átmeneti hormonzavarról van szó, amit a készítmény elhagyása váltott ki? Vagy komolyabb problémát jelez a panasz?

Mikor menjünk orvoshoz?

Ha a fogamzásgátló tabletták szedése alatt az alábbiak valamelyikét tapasztalja, akkor azonnal forduljon orvoshoz, mert a következő tünetek súlyos problémára is utalhatnak:

  • Hasi, gyomortáji fájdalom
  • Mellkasi fájdalom (és kifulladás)
  • Erős fejfájás
  • Homályos látás, vakság
  • Duzzadt, fájó lábak

A fogamzásgátlók szedését összefüggésbe hozták már a magas várnyomás, jóindulatú májtumorok és a méhnyakrák kialakulásának megnövekedett kockázatával is.

A kombinált tabletták szív- és érrendszeri problémákat is okozhatnak - így például szívrohamot, agyvérzést, vérrögképződést. Azoknak a nőknek, akiknek a kórtörténetében szerepel a trombózis vagy szív- és érrendszeri probléma, nem szokták javasolni a kombinált tabletták szedését. Ugyanígy kontraindikáció lehet az elhízás, illetve a szívbetegség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra